Subiect "pensionare in baza Ledg.567/2004" Deschis de Harhoi Tiberiu la data: 12/24/2009 10:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare in baza Ledg.567/2004
Scris de: Harhoi Tiberiu la data: 12/24/2009 10:02am
Gen:masculin
Data nasterii:23.09.1954
Stagiul de cotizare:33 ani si 3 luni
Alte date:pensionat pensie speciala
Intrebare:m-am pensionat in baza art.68 alin.3 din legea 567/2004, cu o vechime in specialitate de 25 ani, la virsta de 54 de ani.In conformitate cu proiectul legii unitare de pensionare in aceasta situatie s-ar impune o penalizare a pensiei in raport de virsta ?
Re: pensionare in baza Ledg.567/2004
Scris de: la pensie la data: 12/28/2009 3:58am
Din datele dv nu rezulta baza legala pentru care v-ati pensionat la varsta de 54 de ani insa nu are importanta deoarece indiferent de aceasta baza legala la adoptarea noii legi a pensiilor unitare pensiile de servici asa cum aveti si dv devin pensii in intelesul legii.
Recalcularea pensiei dv conform noii legi nu se face prin aplicarea unei penalizari pentru varsta ci se face asa cum este prevazut in actuala lege a pensiilor publice adica se calculeaza un punctaj care depinde de salariile (castigurile) avute pe toata perioada lucrata (la o perioada mai mica rezulta o pensie mai mica), de salariile medii pe economie si de stagiul dv complet de cotizare determinat conform prevederilor noii legi a pensiilor.
Avand in vedere ca acest mod de calcul este diferit de modul de calcul al pensiei de servici care depinde de ultimul salariu este presupusa o pensie mai mica ca urmare a noii legi a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1