Subiect "calcularea pensiei" Deschis de magda la data: 12/27/2009 11:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcularea pensiei
Scris de: magda la data: 12/27/2009 11:23pm
Gen:F
Data nasterii:03.03.1949
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:de citeva zile incerc sa-mi calculez pensia cu programul dvs si am citeva nelamuriri. de exemplu in buletinul de calcul este trecu:
stagiul complet de cotizare:26 ani 0 luni
total stagiu de cotizare realizat:37 ani 9 luni 26 zile
intrebarea mea este:am lucrat in invatamint 34 ani, facultatea 4 ani
+3 luni jumate inainte de facultate tot in invatamint. De ce nu am ca stagiu de cotizare 38 ani 3 luni 15 zile?
in programul dvs unde se trec punctele pt pensia suplimentara?
ar fi mai multe de intrebat, dar ma rezum deocamdata la atit.
multumesc anticipat
Re: calcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 12/28/2009 6:50am
1. In privinta stagiului complet de cotizare nu trebuie sa va ingrijoreze faptul ca il aveti mai mic decat stagiul de cotizare realizat ci din contra trebuie sa va bucure,
Stagiul complet de cotizare este diferit de stagiul de cotizare efectiv realizat si este determinat in functie de data de nastere care in cazul dv este de 26 ani.
Acest stagiu complet de cotizare este folosit ca o conditie pentru a putea beneficia de anumite drepturi cum ar fi cererea pensiei anticipate sau anticipate partiale dar dv nu ati cerut o asfel de pensie ci ati cerut pensie la limita de varsta la varsta standard de pensionare de 58 ani care se determina tot in functie de data nasterii.
Tot stagiul complet de cotizare se utilizeaza la calculul punctajului mediu al pensiei prin impartirea punctajului total realizat pe perioada de cotizare (in cazul dv 38 ani) la stagiul complet de cotizare (in cazul dv 26 ani). Deci punctajul mediu al pensiei este cu atat mai mare cu cat numitorul este mai mic si deci este un avantaj sa aveti un stagiu complet de cotizare cat mai mic.
2. Programul nostru de calcul calculeaza automat punctajul pentru pensia suplimentara si este cumulat cu punctajul anual nefiind evidentiat separat asa cum face Casa de Pensii in Buletinul de calcul dar acesta este continut in punctajul total realizat.
3 Am controlat datele dv introduse in programul de calcul pensie de pe site si avem urmatoarele observatii.
- Verificati salariul introdus in perioada septembrie 1994 – august 1995 daca este corect deoarece acesta este de cca 10 ori mai mic decat salariul anterior.
- Completati corect salariul in iunie 2005 care este exprimat in roni iar trecerea la roni s-a facut din iulie 2005.
Reveniti daca aveti nelamuriri.
Re: calcularea pensiei
Scris de: magda la data: 12/29/2009 12:53am
Gen:F
Data nasterii:03.03.49
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
va multumesc pentru raspunsul dat, mi-a fost de folos. Ati avut dreptate cu datele introduse in perioada sept.94-aug.95. Le-am modificat.
Tot nu am inteles de ce stagiul complet de cotizare este in cazul meu 26 ani (stiu ca e bine!!!!!), dar de ce? faceti-ma sa inteleg, daca se poate!
Dar mai am citeva neclaritati,de exemplu, am obtinut o adeverinta de la Romtelecom din care rezulta ca in perioada 1966-1970 am lucrat dupa cum urmeaza:
1966-51 zile
1967-64 zile
1968-41 zile
1969-80 zile
1970-22 zile
le-am introdus aceste date si daca aveti amabilitatea sa va uitati si sa-mi spuneti daca le-am pus bine!
Ar mai fi si o alta problema, facultatea mea s-a intins pe 5 ani la zi, dar durata studiilor a fost de 4 ani (1 an l-am repetat). Ce va trebui sa schimb in acea perioada? Vad ca cei de la pensii au punctat:
1969-0,53971
1970-0,54045
1971-0,54385
1972-0,41166
1973-0,33163
Astept un comentariu pe aceasta problema!
Cu mii de multumiri
Re: calcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 12/29/2009 3:08am
1. Asa cum am explicat in mesajul anterior stagiul complet de cotizare se determina in functie de data de nastere, pentru dv fiind de 26 ani. Acesta reprezinta stagiul pe care dv aveati datoria sa-l lucrati. Modul de calcul al punctajului pensiei este acela ca se aduna punctajele anuale pe toata perioada lucrata in cazul dv 52.19689 puncte si acest punctaj se imparte la 26 ani (stagiul complet de cotizare) rezultand un punctaj mediu de 2.00757 puncte si o pensie de 1472 lei.
Daca punctajul de 52,19689 se impartea la 38 ani rezulta un punctaj mediu al pensiei de 1,3736 si o pensie de 1007 lei deci care din calcule este avantajos?
2. Referitor la perioada lucrata la Romtelecom inainte de 1969 nu avem toate datele pentru a analiza corectitudinea datelor introduse. In acest caz la fel ca in cazul general trebuie intrudus in luna in care ati lucrat salariul castigat.
3. In perioada studiilor universitare ca regula generala se ia in calcul numai anii absolviti. Iar un an universitar absolvit se ia in calcul de la 1 octombrie la 30 septembrie anul urmator. Nestiind anul pe care l-ati repetat ramane sa verificati dv si sa eliminati codul “F” din acea perioada.
Punctajele anuale obtinute le puteti vizualiza facand click pe “Datele introduse” de pe oricare pagina de date.
Re: calcularea pensiei
Scris de: magda la data: 12/29/2009 11:42pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Mai deranjez cu o intrebare:sporurile de vechime pina in 1992 le iau tinind cont si de facultate? (adica si facultatea se considera vechime in munca, daca inainte de ea am lucrat 1 an?)
Multumesc frumos
Re: calcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 12/30/2009 3:39am
La vechimea in munca ce se ia in calcul pentru sporul de vechime pana in martie 1992 nu se adauga stagiul asimilat pentru facultate indifferent daca inainte de facultate ati lucrat sau nu.
Re: calcularea pensiei
Scris de: magda la data: 12/30/2009 5:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc
Un AN NOU cu bucurie
LA MULTI ANI !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1