Subiect "pensie militara si pensie cf.L19/2000?" Deschis de Pesteleu Maria la data: 12/28/2009 8:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militara si pensie cf.L19/2000?
Scris de: Pesteleu Maria la data: 12/28/2009 8:49am
Gen:F
Data nasterii:01/11/1950
Stagiul de cotizare:34,9 ani.Am cotizat in sistem integrat de pensii 32,7 ani,in sistem militar MAI 2,2 ani.Am fost pensionata pe caz de boala gr.2,art 32 din legea 164/2001,beneficiind de pensie militara de stat.La impilinirea varstei de 55 ani am solicitat transformarea pensiei de invaliditate in pensie de serviciu,iar apoi am mai lucrat cu contract de munca cu timp partial 2.8 ani.La data de 01.09.2009 am solicitat calcularea pensiei in baza Legii 19/2000.Mentionez ca la calcularea pensiei militare a fost luate in calcul pentru pentru dreptul de deschidere toata p[erioada de 32 ani.La calcularea pensiei in baza L 19/2000 se ia in calcul toata perioada de contributie in sistem integrat,sau numai perioada de dupa,pensionare?
Re: pensie militara si pensie cf.L19/2000?
Scris de: la pensie la data: 12/29/2009 3:34am
Formularile dv sunt putin confuze.
Ceeace trebuie sa retineti dv este ca pesiile de servici in sistemul militar de pensii se calculeaza numai pentru perioada lucrata in sistemul militar iar perioada lucrata in sistemul public de pensii a fost luata in calcul numai ca vechime pentru dreptul de deschidere al pensiei in acest sistem.
Similar in sistemul public de pensii sunt luate in calculul pensiei toate perioadele lucrate in acest sistem si la acest calcul sunt utilizate daca este nevoie perioadele lucrate in sistemul militar numai ca vechime pentru deschiderea dreptului la pensie. In cazul dv in sistemul public de pensii aveati nevoie de 27 ani si 2 luni si deci avand acest stagiu nu este necesara la deschiderea dreptului la pensie perioada lucrata in sistemul militar.
Deci in concluzie la calculul pensiei in sistemul public de pensii se va calcula atat perioada de 32 ani si 7 luni cat si perioada lucrata cu timp partial.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1