Subiect "cand pot sa ma pensionez la limita de varsta" Deschis de szappanyos petru la data: 12/29/2009 5:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot sa ma pensionez la limita de varsta
Scris de: szappanyos petru la data: 12/29/2009 5:36am
Gen: M
Data nasterii: 21.MAI.1949
Stagiul de cotizare:39 DE ANI
Alte date: : GRUPA A 2-A 10 ANI
Intrebare: : CAND AM CONDITII DE PENSIONARE ?
Re: cand pot sa ma pensionez la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/29/2009 7:31am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 21 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000
Pentru stagiul in gr a II a de 10 ani beneficiati de spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 6 luni.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 10 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani, conform careea puteti iesi la pensie la limita de varsta in 21 februarie 2012 la varsta de 62 ani si 9 luni, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 21 februarie 2014 adica din 21 februarie 2009. Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce se calculeaza in functie de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de iesire la pensie de mai sus nu se modifica dar se modifica modul de calcul al diminuarii pensiei anticipate partiale care este dezavantajos fata de modul de calcul actual.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1