Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 01/07/2010 10:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/07/2010 10:08am
Pentru Maria Predeanu
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 martie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti iesi la pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de varsta dv standard de pensionare adica la varsta de 55 ani sau dupa 01 martie 2012 indeplinind si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 1 an si o luna adica :
- Data de iesire la pensie la limita de varsta la varsta de 61 ani si o luna si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna adica in 01 aprilie 2018.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala la varsta de 56 ani si o luna adica in 01 aprilie 2013.
Calculul pensiei depinde de salariile avute pe toata perioada lucrata si se face astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar avut la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada s-a adunat punctajul total).
Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea punctajului mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.Valoarea punctului de pensie este anuntata de catre Casa Nationala de pensii de Pensii (CNPAS).
Acest calcul se poate face cu programul “Calculul Pensiei” de pe site-ul nostru daca aveti datele necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1