Subiect "PENSIE ANTICIPATA" Deschis de DORINA-FRIDA la data: 01/01/2010 1:25pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE ANTICIPATA
Scris de: DORINA-FRIDA la data: 01/01/2010 1:25pm
Gen:F
Data nasterii:8 iulie 1955
Stagiul de cotizare:13 ani
Alte date:nu
Intrebare:Pentru prietena mea care s-a stabilit in Germania care a lucrat 13 ani in Romania, nu a lucrat deloc in Germania, acum a murit sotul ei si isi face pensie de urmas dupa el si vrea sa stie ce sanse are de pensie pentru cei 13 ani lucrati in Romania
Re: PENSIE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 01/02/2010 5:04am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 08 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Deci neindeplinind stagiul minim de cotizare nu are dreptul la pensie pentru cei 13 ani lucrati in Romania.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare data de mai sus se amana cu 3 luni la 08 octombrie 2015 stagiul minim ramanand 15 ani.
Stagiul de cotizare poate fi completat prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii pentru care se plateste o cotizatie lunara de cca 140 lei.
Dar legea prevede ca daca are dreptul la propria pensie trebuie sa opteze pentru cea avantajoasa.
Daca sotul a lucrat in Romania putem detalia conditiile in care poate primi pensie de urmas.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1