Subiect "pensie" Deschis de Cristian Sarbu la data: 01/01/2010 2:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Cristian Sarbu la data: 01/01/2010 2:31pm
Gen:M
Data nasterii: 1/AUG/1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am lucrat intre anii 1973 luna 11 ziua 01 si 1990 luna o6 ziua 15 (conditii normale) dupa care m-am stabilit in USA.
Ati putea sa imi spuneti daca:
- as putea sa ma pensionez inainte de 65 de ani?
- conform legislatiei in viguare cit ar fii pensia inainte sau la 65 de ani?
- aveti cunostinta de existenta unui acord intre Romania si SUA in directia recunoasterii anilor lucrati intr-o tara sau alta?
- perioada de serviciu militar este inglobata in anii de activitate in munca?
Multiumesc anticipat,
Cristi
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 01/02/2010 5:29am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Avand un stagiu mai mic de stagiul complet de cotizare nu aveti dreptul la pensie anticipata partiala (cu 5 ani inainte de data de mai sus la varsta de 60 ani) deci nu puteti primi pensie in Romania decat daca pana atunci se incheie o conventie de reciprocitate intre Romania si SUA si se recunoaste si un eventual stagiu de cotizare in SUA.
Nu avem cunostinta de un acord bilateral intre Romania si SUA in domeniul pensiilor. SUA nu face parte din lista cu statele non membre UE cu care Romania are incheiate acorduri bilaterale in domeniul pensiilor, lista postata pe site-ul CNPAS (Casa Nationala a Pensiilor si Asigurarilor Sociale).
Perioada cat ati satisfacut stagiul militar este socotit stagiu asimilat si se cumuleaza la stagiul de cotizare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1