Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de Pesteleu Maria la data: 01/01/2010 2:37pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: Pesteleu Maria la data: 01/01/2010 2:37pm
Gen:F
Data nasterii:01/11/1950
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:Sant pensionara MAI din 01/05/2001.Mentionez ca am lucrat 2,2 ani in sistem militar si 29 ani in sistemul public.La stabilirea pensiei militare au fost luati calcul cei 32 ani,iar pensia a fost stabilita 60% din ultima solda lunara.In data de 31/08/2009 am depus cerere pt. calcularea pensiei pt.limita de varsta,dar am fost anuntata ca nu se iau in calcul numai anii lucrati dupa data pensionarii(2001).
Este corect sa nu beneficiez de toata perioada cat am cotizat in sistemul public de pensii?
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/02/2010 6:38am
Site-ul nostru se ocupa numai de sistemul public de pensii iar sistemul militar de pensii nu a fost inca integrat in acest sistem de pensii si urmeaza a fi integrat in anul 2010 prin legea unitara a pensiilor.
Nu cunoastem modul de calcul al vechimii dv la acordarea pensiei militare de serviciu deoarece conform datelor dv nu va incadrati nici in prevederile legii 164/2001 privind pensile militare de stat.
In aceste conditii nu putem decat sa va sfatuim sa va adresati fie Casei de Pensii din sistemul public de stat sau organismului care v-a acordat pensia militara de serviciu sau sa asteptati sa fie adoptata legea unitara a pensiilor si atunci va fi recalculata actuala pensie militara de servici. Atunci vor fi luate in calcul toate perioadele lucrate, daca veti prezenta actele doveditoare in acest sens.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1