Subiect "vreau sa stiu ce punctaj se acorda pe perioada facultatii" Deschis de ioana la data: 01/01/2010 2:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vreau sa stiu ce punctaj se acorda pe perioada facultatii
Scris de: ioana la data: 01/01/2010 2:58pm
Gen:f
Data nasterii:23.07.1959
Stagiul de cotizare:30ani si 27 zile
Alte date:
Intrebare: Primind decizia de pensie de invaliditate [ cancer limfatic ] , am observat ca perioada facultatii de 5 ani este cumulata cu perioada de somaj de 4 luni si 19 zile ...Intrebare :Care este puctajul acordat pentru aceasta perioada ? De asemenea , spuneti mi .. era necesar sa dusc adeverinta de absolvire a facultatii la zi , avind deja 24 ani si 27 zile de vechime .. minim erau 22 ani , in cazul meu ! Constat ca introducerea anilor de facultate mi au atras ghinion , micsorindu mi pensia care deja este injumatatita datorita patronilor ce stiu sa jongleze cu legile si fura astfel statul .. noua ne promit sporuri si tot felul de furtiseaguri .. adica mizerii ascunse care dupa imbolnavire scad tot .. mai ales cind este vorba de cancer ... va rog , multumind anticipat sa mi raspundeti ceea ce v am intrebat . ////// Separat va spun ca am un total de 28.00083 pct si punctajul mediu de 0, 93336 la o vechime de 30 ani si 27 zile din care 23 ani 1 luna si 6 zile conditii normale [desi am lucrat in mediu toxic intr o fabrica de incaltaminte 10 ani si ... cu solventi ..]si 5 ani 4 luni si 19 zile facultate de 5 ani , la zi plus dela 14 iunie 2005 la 2 nov. 2005 am fost in somaj datorita ,,faliment societate ,,.. plus datorita bolii am 1 an si 7 luni si 2 zile stag. asimilat alte drepturi sociale .. pensie de inginer in Romania [ce a lucrat export = industrie usoara si sef de serviciu ..] 671 ron. la 718 ,4 pct pensie , in sept 2009 ///// daca nu este necesara introducerea perioadei de 5 ani facultate zi ... este corecta impartirea celor 28,00083 la 25 ani si 27 zile ? ... este o capcana introducerea celor 5 ani de facultate ... o micsorare a valorii pctelor cumulate ?
Re: vreau sa stiu ce punctaj se acorda pe perioada facultatii
Scris de: la pensie la data: 01/04/2010 2:44am
Ne pare rau ca trebuie sa facem precizarea ca pentru o analiza corecta avem nevoie de informatii clare si la obiect iar dv ati dat multe informatii telegrafic si unele din ele neclare.
Vom incerca sa sintetizam noi raspunsurile dar nu suntem siguri ca putem.
-Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 23 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
-Impartirea punctajului total se face la stagiul complet de cotizare de 30 ani si acesta poate fi redus numai daca locul dv de munca a fost incadrat in anumite grupe de munca.
-Perioada cursurilor universitare este considerat stagiu asimilat si se adauga la stagiul de cotizare.
-Pentru a fi luata in calcul perioada cursurilor universitare trebuie prezentata la Casa de pensii o adeverinta, de la institutia absolvita, in care sa fie specificata perioada cursurilor, faptul ca ati urmat cursurile la zi si le-ati absolvit. In locul acestei adeverinte se poate prezenta Diploma de absolvire si Foaia matricola, ambele in original si copie.
- Pe perioada cursurilor universitare se ia in calculul punctajului pensiei salariul minim pe economie daca perioada acestor cursuri a fost anterioara lui aprilie 2001 asa cum credem ca este cazul dv. Aceasta echvalaza cu un punctaj intre 0,4 si 0,5 puncte pe an. Daca stiam anii in care ati urmat cursurile universitare puteam sa va spunem acest punctaj.
- Perioada de somaj este cumulata la stagiu de cotizare numai pe timpul in care ati primit indemnizatie sau ajutor de somaj, acestea intrand si in calculul punctajului pensiei.
-Perioada cursurilor universitare poate fi o capcana pentru calculul pensiei de invaliditate avand in vedere modul de calcul al acestei pensii. Astfel in cazul pensiei de invaliditate daca pensionarul nu are indeplinit stagiul complet de cotizare (in cazul dv 30 ani) prin decizia de pensie de invaliditate i se acorda un stagiu potential egal cu diferenta pana la stagiu complet de cotizare. Pentru acest stagiu potential se acorda un punctaj suplimentar anual (0,75 puncte pentru gr I de invaliditate, 0,6 puncte pentru gr II de invaliditate si 0,4 puncte pentru gr II de invaliditate.
In cazul dv avand in vedere ca au fost introdusi in calcul 5 ani de stagiu asimilat pentru cursuri universitare si daca fara ei vi se acorda cca 5 ani de stagiu potential acest fapt devine dezavantajos pentru gradele I si II de invaliditate.
In incheiere, cu scuzele de rigoare, credem ca ar fi in avantajul dv sa fiti mai optimista in ciuda tuturor greutatilor pe care vi le-a rezervat viata.
Re: vreau sa stiu ce punctaj se acorda pe perioada facultatii
Scris de: ioana la data: 01/04/2010 3:19am
Gen:f
Data nasterii:23.07.1959
Stagiul de cotizare:30 ani si 27 zile
Alte date:Deci , as vrea sa fiu mai clara in exprimare! Ceea ce am preconizat , a fost adevarat ! Introducerea anilor de absolvirea facultatii mi au cauzat negativ , adica mi au scazut valoarea pensiei de invaliditate ! Am absolvit facultatea intre 1979 si 1984 . Cu respect , va rog sa mi comunicati puctajul ce mi s a cuvenit .Eu am deja decizia , deja v am comunicat valoarea pensiei . 671 ron. Asta va precizam ca as fi avut o pensie mult mai mare daca nu se introduceau anii de facultate. intrebare : Desi am decizia elaborata cu 0.93336 pct mediu , pot reveni sa cer scoaterea anilor de facultate din calculare .. precizez ca as avea fara acestia 25 ani , suficienti sa mi stabileasca pensia de invaliditate [22ani necesari pentru cancerul limfatic / limfom malign nonhodgkin]?
I n ce priveste optimismul ... sunt optimista .. fac eforturi ... dar este drept sa nu ti primesti drepturile salariale ... de la 1 ian.2009 salariu unei persoane cu studii superiore este de 1200 ron .. nu considerati necesar ca si concediu medical pe perioada aceea sa se regleze din moment ce ITM Bucuresti a cerut statele de plata refacute ca sa mi inchida cartea corect ? ... nu trebuia sa mi primesc drepturile desi eram in concediu medical inca din 20 martie 2008? Societatea unde am lucrat nu vrea sa mi dea diferenta .. nu raspund la telefon ... desi stiu ca legal trebuie sa mi dea banii nu pot face nimic ... toate aceste au dus la calcularea unei pensii ...comunicate... oare puteti trai asa cum spuneti ca trebuie sa ma consolez .. tin consolarile de cald .. voi scrie lumii intregi sa stie ce mizerii de sefi au unele bombe de societati .. mi au raspuns ca ce vreau .. am cancer ... sa nu cer ca nu imi dau nimic..
Re: vreau sa stiu ce punctaj se acorda pe perioada facultatii
Scris de: la pensie la data: 01/05/2010 3:55am
Pentru un calcul correct trebuia sa ne indicati gradul de invaliditate pentru a face diferenta intre punctajul suplimentar pentru stagiul potential si punctajul pentru facultate si in acest caz vom face presupuneri.
Pentru facultate intre octombrie 1979 si septembrie 1984 vi s-a acordat un punctaj anual suplimentar de 2,94224 puncte iar pentru un stagiu potential de 5 ani in functie de gradul de invaliditate vi se putea acorda urmatoarele punctaje anuale suplimentare : pentru gr I 3,75 puncte, pentru gr II 3 puncte iar pentru gr III 2 puncte.
Deci de aici se observa ca ati fi avut o pensie putin mai mare in cazul invaliditatii de gr I adica un plus de 19 lei in septembrie 2009 si 20 lei in decembrie 2009.
In cazul invaliditatii de gr II diferenta ar fi fost de 1 leu atat in septembrie cat si in decembrie 2009 iar in cazul invaliditatii de gr III este mai avantajoasa introducerea in calcul a perioadei de facultate.
Opinia noastra este ca nu puteti sa reveniti si sa cereti recalcularea pensiei daca aveti invaliditate de gr I .
In rest suntem de accord cu afirmatiile dv dar.. ne iertati ca insistam cu sfaturile noastre si suntem constienti ca sunt greu de acceptat cand vin de la cineva care nu are suferinta dv. Dar considerati ca noi va intelegem si vrem sa va ajutam dar nu putem sa facem acest lucru deoarece dv in loc sa ne dati elementele necesare analizei puneti “..” ceiace nu va face deloc bine. Perseverenta si hotararea pot fi exprimate si fara indarjire.
Re: vreau sa stiu ce punctaj se acorda pe perioada facultatii
Scris de: ioana la data: 01/05/2010 6:02am
Gen:f
Data nasterii:23.07.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date: Cei 30 de ani si 27 luni sunt defalcati asa : 23 ani 1 luna si 6 zile conditii normale , 5ani 4 luni si 2 zile facultate plus somaj si 1 an si 7 luni alte drepturi asimilate asig.sociale [adica de cind a aparit boala ]pct asimilate realizate 28.00083 cu pct mediu din sept.2009 718, 40 ron
Intrebare: Cu ce valoare a pct imi calculeaza pensia pe ntru lunile octombrie , noiembrie si decembrie 2009 , respectiv 2010 ianuarie ? La ce data imi primesc pensia pe care nu am primit o deloc[ apropo de indirjire ... oare au avut bani de salarii si prime cei de la casa de pensii in decembrie ... nu s au grabit ca nu ii interesa .. nu v am spus ca umblind dupa tratament si actele de pensie un domn m a accidentat in interiorul unui maxi taxi ... fiind imobilizata din 16 oct. 2009 la pat... o frina si m a nenoricit ... 2 operatii cu grefa ... imobilizare la pat pina la 31 ian 2010 ... ce pot face sa l actionez in judecata .. nu o fac .. nu pot cere bani pe cae i ar blestema ... explicativa indirjirea , revolta si suferinta mea .. am avut dubla operatie si inca nu merg ... asa ca nu aveam nevoie de banii mei din pensie ... si mai ales dupa un an si 7 luni de suferinta si spitale ...ba da aveam ... ! ////// mii de multumiri pentru tot ceea ce mi ati raspuns ... scuzati ma pentru faptul ca nu v am scris concis si v am scris cu patima unui o disperat .. de mizeriile care inca sunt in tara noastra ... vor fi mereu ... si va spun ca am scris greu , nu am mai corectat fiind mereu pe 2 scaune sprijinita amortesc si nu pot sta prea mult .. mii de multumiri !
Re: vreau sa stiu ce punctaj se acorda pe perioada facultatii
Scris de: ioana la data: 01/05/2010 6:05am
Gen:f
Data nasterii:23.07.1959.
Stagiul de cotizare:30 ani 27 zile
Alte date:pct 0.93336
Intrebare:-------
Re: vreau sa stiu ce punctaj se acorda pe perioada facultatii
Scris de: la pensie la data: 01/06/2010 9:55am
Valoarea punctului de pensie incepand cu octombrie 2009 a fost crescuta la 732,8 lei si deci pensia dv pe aceste luni va deveni 684 lei.
Valoarea punctului de pensie incepand cu ianuarie 2010 va fi stabilita prin Bugetul asigurarilor sociale care inca nu a trecut prin parlament insa este foarte probabil sa ramana neschimbata.
Re: vreau sa stiu ce punctaj se acorda pe perioada facultatii
Scris de: ioana la data: 01/07/2010 4:24am
Gen:f
Data nasterii:23071959
Stagiul de cotizare: comunicat
Alte date:nu am
Intrebare: in loc de intrebare mii de multumiri ![mai sus aveam o alta postare unde dadeam datele concrete ..]
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1