Subiect "continuare activitate dupa decizia de pensionare?" Deschis de Niculcea Dorin la data: 01/02/2010 9:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
continuare activitate dupa decizia de pensionare?
Scris de: Niculcea Dorin la data: 01/02/2010 9:16am
Gen:M
Data nasterii:17.10.1949
Stagiul de cotizare:peste 37 ani
Alte date:
Intrebare:Am primit decizia de pensionare anticipata partiala in data de 10 decembrie 2009. Conducerea si colegii din cadrul societatii cu capital privat unde mi-am desfasurat activitatea peste 14 ani ma roaga sa mai raman la munca inca 2 luni pentru a finaliza impreuna un proiect inceput cu ceva timp in urma. Am 2 intrebari distincte si anume:

1. Daca trebuie sa depun decizia de pensionare anticipata partiala imediat la Serv. de Resurse Umane al Societatii sau mai pot astepta 1-2 luni, fara a beneficia bineinteles de venituri necuvenite (pensia...), Exista un termen limita pina la care ai dreptul sa activezi decizia de pensionare anticipata partiala?
2. Dupa ce activez la companie decizia de pensionare anticipata partiala si mi se desface contractul individual de munca este legal sa inchei cu aceeasi companie un contract de persoana fizica autorizata si sa imi continui activiatea de consultanta pe care o desfasor in prezent?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si va urez un An Nou mai bun.
Cu respect
Re: continuare activitate dupa decizia de pensionare?
Scris de: la pensie la data: 01/04/2010 4:09am
Nu este prea clar dar presupunem ca nu ati depus la Casa de Pensii dovada incetarii activitatii si in acest caz nu veti primi pensia anticipata partiala pana nu veti inceta activitatea si nu veti depune la Casa de Pensii dovada incetarii activitatii. In caz contrar in cazul ca ati depus deja dovada incetarii activitatii la Casa de Pensii trebuie sa depuneti la aceasta o instiintare de suspendare a pensiei si apoi una de reluare in plata.
Lege nu este prevazut un termen limita de depunere a dovezii de incetare a activitatii si introducere in plata a pensiei dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala.
Referitor la continuarea colaborarii cu intreprinderea dupa pensionarea anticipata partiala legea nu are o prevedere clara in acest caz deoarece denumirea de “persoana fizica autorizata” nu este prevazuta in legea pensiilor. Denumirile care se apropie de aceasta sunt persoanele enumerate in legea pensiilor 19/2000 art 5 alin (1) IV (asociat unic, asociati, comanditari sau actionari, membri ai asociatiei familiale, persoane autorizate sa desfasoare activitati independente) si pentru acestea nu se prevede nici obligatia de a depune dovada incetarii activitatii la intrarea in plata a pensiei anticipate (art 83 alin 2) si nici suspendarea acesteia (art 92 alin.1).
Credem ca ar trebui sa cereti aceasta informatie direct la Casa de Pensii pentru a va indica in ce categorie prevazuta in art 5 din lege va asimileaza.
Va multumim pentru urari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1