Subiect "acte pentru recalculare pensie" Deschis de Vasile Rodica la data: 01/02/2010 12:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
acte pentru recalculare pensie
Scris de: Vasile Rodica la data: 01/02/2010 12:59pm
Gen:F
Data nasterii:06.11.2009
Stagiul de cotizare:33 ani la pensionare in 2000(pensionata in 2000, conventie civila 2000-2002; martie 2003-2005 Contract de munca -program de lucru 4 ore; 2006-2009 - Contract de munca 8 ore)
Alte date:
Intrebare:Care este sensul necesitatii depunerii cartii de munca si adeveritei cu veniturile realizate pentru recalcularea pensiei pe perioada de lucru, dupa iesirea la pensie pentru limita de varsta? Calculul nu se face conform fisei fiscale transmise anual de angajator ??? (mentionez ca am lucrat in acelasi loc de munca toata perioada de activitate). Intreb aceasta deoarece in anul 2006 am primit de la CNPAS un certificat privind stagiul de cotizare si punctajul anual realizat, dar numai pentru 2003, apoi nimic.
Re: acte pentru recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 01/04/2010 4:28am
Data de nastere este gresita dar pentru intrebarea dv nu este necesara.
Corect ar trebui sa va informati la Casa de Pensii de care apartineti deoarece este posibil sa aiba norme interne care sa fie putin diferite de cele legale.
Dupa parerea noastra aveti nevoie de o adeverinta cu castigurile intre data de pensionare si 31 martie 2001. Dupa aceasta data nu mai este nevoie de nicio adeverinta deoarece Casa de Pensii are in arhiva ei electronica toate castigurile pentru care ati platit CAS. O situatie cu aceste sume pentru care ati platit CAS dupa 1 aprilie 2001 o puteti cere dv la Casa de Pensii pentru a putea sa verificati corectitudinea calculului.
Re: acte pentru recalculare pensie
Scris de: Vasile Rodica la data: 01/05/2010 7:20am
Gen:F
Data nasterii:06.11.1949
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru proptitudine si scuze pentru anul de nastere evident gresit. Sa inteleg ca pot merge la casa de pensii numai cu o cerere, buletin si talon, fara adeverinta ?
Si acum mai am o intrebare: pentru perioada 2000 martie - 2003, daca am lucrat cu conventie de colaborare am oare drept de recalculare a pensiei?
Multumesc.
Re: acte pentru recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 01/06/2010 7:16am
Repetam ca daca va referiti la perioada dupa arilie 2001 nu aveti nevoie de adeverinta iar pentru perioada dinainte de aceasta data aveti nevoie de adeverinta.
Aceiasi logica o aplicati pentru perioada intre martie 2000 si martie 2003 care trebuie impartita in o perioada inainte si una dupa 1 aprilie 2001. Sumele vor fi luate in calcul chiar daca ati lucrat cu conventie de colaborare daca pentru acestea ati platit CAS.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1