Subiect "pensie militara" Deschis de Dascalescu Eugen la data: 01/02/2010 7:48pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militara
Scris de: Dascalescu Eugen la data: 01/02/2010 7:48pm
Gen:masc.
Data nasterii:14 februarie 1952
Stagiul de cotizare:14 ani si 6 luni in Romania,3 ani in Franta,15 ani in Canada
Alte date:1968-1971 Liceu militar,1971-1975, Scoala militara( Institut de marina),septembrie 1975-februarie 1990 militar activ (ofiter),1990-1993 cotizatii Franta, 1994-in present cotizatii Canada
Intrebare:Cind am dreptul la pensie ?
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 01/04/2010 6:47am
Site-ul nostru se ocupa cu pensile din sistemul de pensii.
Pensionarea in sistemul militar de pensii acum nu este integrat in sistemul public de pensii si se face conform legii 164/2001 pe care o puteti studia mai in detaliu pe internet.
Conform acestei legi dv va incadrati in art 15 si puteti sa primiti pensie militara de stat la varsta standard de pensionare conform legii 19/2000 daca aveti stagiul in sistemul militar de 15 ani.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
La stagiul in sistemul militar se cumuleaza si perioada cat ati fost elev in liceul militar si student la Institutul de Marina.
In anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare prin care va fi abrogata legea de pensionare a personalului militar 164/2001 si sistemul militar de pensii va fi integrat in sistemul public de pensii. Dupa promulgarea acestei legi unitare a pensiilor va putem preciza daca se modifica datele privind pensionarea dv.
In privinta cotizarii in strainatate aceasta poate fi recunoscuta numai ca vechime daca exista Acord Bilateral in domeniul pensiilor. In present exista acorduri bilaterale cu toate tarile din UE deci si cu Franta iar cu Canada nu exista.
Re: pensie militara
Scris de: Simona la data: 01/04/2010 4:29pm
Gen:
Data nasterii:29.09.1961
Stagiul de cotizare:29,3 ani
Alte date:vechime ca militar 18,10 ani
Intrebare:DACA M-AS PENSIONA ANTICIPAT, IN CE CONDITII AS PUTEA SA MA ANGAJ, ULTERIOR, IN SISTEMUL CIVIL ? DAR IN SISTEMUL MILITAR, M-AS PUTEA ANGAJA CA SI COLABORATOR ?
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 01/06/2010 9:41am
Pentru Simona
Asa cum am raspuns si domnului Dascalescu Eugen site-ul nostru se ocupa cu legislatia pensiilor din sistemul public de pensii si sistemul militar de pensii nu este inca integrat in sistemul public de pensii.
Nu ati specificat in care sistem de pensii doriti sa va pensionati. Daca doriti sa va pensionati anticipat partial in sistemul public de pensii conform legii 19/2000 nu puteti sa faceti aceasta inainte de varsta de 55 ani si numai daca la acea data aveti stagiul de cotizare de 30 ani, dar pana in 29 septembrie 2016 presupunem ca legislatia actuala in domeniul pensiilor va fi modificata si credem ca este oportun ca pentru informare sa asteptati sa vedeti cum se modifica aceasta legislatie.
Daca doriti sa va pensionati anticipat partial in sistemul militar de pensii nu avem datele necesare si nici nu cunoastem bine legislatia in acest sistem, pentru a putea sa va analizam noi situatia si va sfatuim sa va interesati la cei care cunosc legislatia in acest domeniu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1