Subiect "Munca in agricultura" Deschis de Radu la data: 01/03/2010 12:15pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Munca in agricultura
Scris de: Radu la data: 01/03/2010 12:15pm
Gen:M
Data nasterii:20.08.1946
Stagiul de cotizare:35ani 3 luni si 19 zile din care: 15ani 4 luni 10zile in agricultura pe postul de sef de ferma, Stagiu asimilat 6ani 1luna 19 zile iar in alt stat 166luni.
Alte date:
Intrebare:Desi am lucrat 15ani 4luni si 10zile in agricultura pe postul de sef de ferma si avind contact cu produse chimice, in decizia privind acordarea pensiei de invaliditate la punctul sector agricol figureaza 0ani 0luni 0zile. Intrebarea mea este de ce nu a fost recunoscuta aceasta perioada ca efectuata in sector agricol si de ce nu s-a luat in considerare ca si conditii speciale aceasta perioada desi am avut contact cu produse chimice prin magazinarea, livrarea lor si controlul masinilor de stropit?
Re: Munca in agricultura
Scris de: la pensie la data: 01/04/2010 7:21am
Pentru a vi se lua in calcul un stagiu prima conditie este sa prezentati acte doveditoare.
Deci mai intai sa verificati daca :
-Ati prezentat un act prin care sa dovediti stagiul lucrat in agricultura ?
- Daca locul dv de munca din agricultura a fost incadrat intr-o grupa de munca conform ordinelor 50/1990, 125/1990, sau legea 226/2006 si au fost intocmite formele de incadrare in aceste grupe?
-Daca ati prezentat la dosarul de pensionare adeverinta prin care sa dovediti ca locul dv de munca a fost incadrat in una din grupele de munca?
Re: Munca in agricultura
Scris de: Radu la data: 01/04/2010 3:23pm
Gen:M
Data nasterii:20.08.1946
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Complectare la raspunsul primit la prim intrebare:
In cartea mea de munca sint trecute toate locurile de munca din sectorul agricol si functiile pe care le-am avut, nu este suficienta cartea de munca trebuie sa mai dovedesc si prin alte documente? Ce fel de documenta? Va multumesc.
Re: Munca in agricultura
Scris de: la pensie la data: 01/05/2010 4:18am
Presupunem ca stagiul lucrat de dv in agricultura v-a fost recunoscut ca vechime ca orice salariat care a lucrat cu contract de munca.
In rubrica stagiu in agricultura este trecuta perioada lucrata in agricultura de cei care au fost remunerati prin norme de munca si care au fost transformate in ani “utili” de catre Casa de Pensii sau care au fost asigurati social prin legea 80/1992.
Pentru a fi recunoscute stagiile in grupele de munca pe langa carnetul de munca trebuie sa prezentati o adeverinta prin care sa se certifice incadrarea stagiului respectiv in grupa de munca si actul normativ conform caruia s-a facut aceasta incadrare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1