Subiect "Acte necesare la Dosarul de Pensie" Deschis de adriana florea la data: 01/03/2010 3:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acte necesare la Dosarul de Pensie
Scris de: adriana florea la data: 01/03/2010 3:03pm
Gen:F
Data nasterii:29.07.1953
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:36 ani de munca neintrerupti ; am incetat relatiile de munca din 24 dec 2009
Intrebare:Pentru depunerea dosarului de pensie se solicita Adeverinta privind sporurile si adausurile reglementate prin lege; decat sa incerc sa le obtin de la diverse-foste- locuri de munca, nu as putea sa le solicit la CNPAS, pe baza CNP-ului meu? Mentionez ca la un moment dat, am primit de la CNPAS (in calitate de angajat) -via angajator, situatii de acest fel cu venitul realizat pe luni,stagiul de cotizare si calculul punctului de pensie, pe anii 2001-2005, dupa care acest gen de trimitere a incetat;
Re: Acte necesare la Dosarul de Pensie
Scris de: la pensie la data: 01/04/2010 8:04am
Aveti dreptate numai partial. Adica dupa 1 aprilie 2001 (pana la data incetarii activitatii, 24 decembrie 2009) Casa de Pensii are o evidenta in arhiva electronica a acesteia cu sumele pentru care s-a platit CAS, arhivata pe baza CNP-ului si pentru aceasta perioada nu trebuie sa prezentati nici o adeverinta.
Trebuie sa prezentati insa adeverinte cu adausurile si sporurile anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru care Casa de Pensii nu are evidenta. In cazul in care nu prezentati adeverinta cu acestea va fi luat in calcul numai sporul de vechime anterior datei de 1 aprilie 1992.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1