Subiect "pensie suplimentara, spor vechime" Deschis de Mocanu Anghel la data: 01/04/2010 5:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie suplimentara, spor vechime
Scris de: Mocanu Anghel la data: 01/04/2010 5:38am
Gen:M
Data nasterii:14.03.1949
Stagiul de cotizare:37 ANI 1 LUNA
Alte date:
Intrebare:Avind in vedere ca in cartea de munca nu este trecuta contributia la fondul pentru pensia suplimentara si nici sporul de vechime, cum mi se va calcula pensia? Este nevoie de adeverinte de la locurile de munca anterioare?
Va multumesc.
Re: pensie suplimentara, spor vechime
Scris de: la pensie la data: 01/05/2010 5:36am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Contributia pentru pensie suplimentara inainte de aprilie 2001 a fost aceeasi pentru toti salariatii si pntru ea se acorda automat un punctaj suplimentar fara a fi nevoie de adeverita in acest sens.
Sporul de vechime se determina automat in perioada dinainte de aprilie 1992 dupa care instructiunile prevedeau ca sporurile in general sa fie incluse in salariul inscris in carnetul de munca.
Deci aveti nevoie de adeverinta cu sporurile, altele decat cel de vechime, inainte de aprilie 1992 si de adeverinta cu toate sporurile, inclusiv cel de vechime, dupa aprilie 1992 daca acestea nu au fost incluse in salariul inscris in carnetul de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1