Subiect "pensionare" Deschis de Manea Elena la data: 01/05/2010 7:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Manea Elena la data: 01/05/2010 7:44am
Gen:Feminin
Data nasterii:17.04.1952
Stagiul de cotizare:24 ani
Alte date:din acesti 24 de ani 10 sunt lucrati la CAP
Intrebare:Pot iesi la pensie în 2010?Care sunt condițiile?Menționez ca am 5 copii.Se mai ține cont de acest lucr?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/06/2010 7:58am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru nastere si crestere copii, in 17 mai 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul lucrat la CAP nu se ia in calcul 10 ani ci acestia se transforma in ani utili de catre Casa de Pensii in functie de normele lucrate in aceasta perioada. Aceasta transformare a vechimii lucrate la CAP in ani utili o puteti face inainte de pensionare prezentand la Casa de Pensii de care apartineti carnetul de norme realizate sau o adeverinta cu normele realizate de la cei care au arhiva CAP-ului (eventual primaria comunei).
Din pacate pentru cei 5 copii nascuti si crescuti pana la minim 10 ani nu puteti beneficia de reducerea cu 2 ani a varstei de pensionare deoarece pentru aceasta ar trebui sa aveti un stagiu de cotizare de minimum 28 ani si 2 luni iar dv nu-i puteti realiza nici daca vi se acorda 10 ani utili pentru perioada lucrata la CAP.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1