Subiect "punctaj suplimentar pentru grupa I de munca" Deschis de iordache catrinel la data: 01/05/2010 8:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj suplimentar pentru grupa I de munca
Scris de: iordache catrinel la data: 01/05/2010 8:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In luna octombrie 2009 trebuia sa fie recalculata pensia pt cei care au iesit la pensie incepand cu anul 2001 si avand grupe de munca I sau II . Nici pana astazi sotul meu nu a beneficiat de aceasta lege . Intrebarea mea este daca legea se aplica la toti cei care au acest drept automat sau trebuia sa depui o cerere? recalcularea se va da retroactiv?
Re: punctaj suplimentar pentru grupa I de munca
Scris de: la pensie la data: 01/06/2010 8:09am
Pentru acordarea punctajului suplimentar pentru stagiile in gr I si II de pensii conform modificarilor aduse legii pensiilor conform OU 209/2008 nu trebuia depusa cerere ci recalcularea s-a facut automat pentru cei care au avut dreptul. Daca sotul dv nu a primit aceasta recalculare trebuie sa verifice mai intai daca are dreptul si numai dupa aceia sa ceara explicatii la Casa de Pensii.
In vederea verificarii va informam ca OU 209 /2008 prevede ca pensionarii care au beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare, ca urmare a echivalarii stagiilor de gr I cu grupa conditii speciale, nu au dreptul de punctaj suplimentar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1