Subiect "drept de pensie" Deschis de doina palade la data: 01/06/2010 3:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drept de pensie
Scris de: doina palade la data: 01/06/2010 3:28am
Gen:F
Data nasterii:26.06.1960
Stagiul de cotizare:26 ani
Alte date:m-am mutat din tara in 2006, dupa 26 de ani de serviciu
Intrebare:cand ma pot pensiona si care sunt conditiile de pensionare ?
Re: drept de pensie
Scris de: la pensie la data: 01/07/2010 8:07am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani adica in 26 iunie 2015 daca la acea data indepliniti conditia sa aveti stagiul de cotizare de 30 ani. Completarea stagiului de cotizare penntru a putea beneficia de pensie anticipata se poate face prin :
- Incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu una din Casele sectoriale sau Judetene de pensii si pentru o contributie minima lunara de aproximativ 150 lei puteti sa va completati stagiul de cotizare.
- Depunerea unei dovezi ca ati contribuit la pensie in una din tarile cu care Romania are incheiat acord bilateral in domeniu pensiilor.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent care depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani de cotizare cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 2 ani si 8 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta in 26 februarie 2023 la varsta de 62 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni.
- Pensie anticipata partiala in 26 februarie 2018. Conditiile de diminuare a pensiei anticipate partiale sunt mai severe.
Mai multe informatii pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1