Subiect "pensie" Deschis de angela p la data: 01/06/2010 3:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: angela p la data: 01/06/2010 3:35am
Gen:f
Data nasterii:13 ian 1955
Stagiul de cotizare:stagiu complet de cotizare conf legii19/2000 38 ani 2 luni
Alte date:am mai avut intrebari pe situl dumneavoastra si va multumesc pt raspunsuri.Acum am date concrete si vreau sa-mi spuneti si referitor la noua lege ce se poate intampla
Intrebare:stagiu complet de cotizare 38ani 2 luni din care 6 ani 1 luna gr II legea 3/77,6 ani9 luni conditii speciale anterior 04.2001,17ani 10 luni conditii normale si 2 ani si 11 luni stagiu asimilat.Cand pot iesi la pensie si daca imi iau anticipat cat e penalizarea.Va multumesc si La Multi Ani!
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 01/07/2010 8:43am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 13 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aceste date nu se modifica daca se modifica actuala lege a pensiilor.
Ne cerem scuze pentru faptul ca in raspunsul anterior s-au strecurat doua erori privind varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare . Cifrele corecte sunt cele date acum.
Din precizarile actuale deducem ca stagiul dv de gr I lucrat inainte de aprilie 2001 a fost echivalat cu grupa conditii speciale si in acest caz reducerile se fac asa cum am explicat noi in varianta 1 a raspunsului anterior adica:
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006, pentru un stagiu in aceasta grupa de 6 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 3 ani
Pentru stagiul lucrat in grupa II echivalat cu conditii deosebite intre 6 si 8 ani se acorda reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala a varstei de pensionare de 4 ani pentru care puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 56 ani, adica in 13 ianuarie 2011 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 27 ani.
Aceste date nu se modifica daca se modifica actuala lege a pensiilor.
Conform legii actuale a pensiilor pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Daca cereti pensie anticipata partiala in 13 ianuarie 2010 diminuarea va fi de 1,2 % Daca legea pensiilor se modifica prin noua lege a pensiilor aflata in proiect diminuarile ar fi de 0,75 % pentru fiecare luna de anticipare fata de 13 ianuarie 2011 exemplu daca cereti in 13 martie 2010 (si atunci este modificata actuala lege a pensiilor) aveti 10 luni de anticipare si deci o reducere cu 7,5 % a pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1