Subiect "Acte necesare la Dosarul de Pensie" Deschis de adriana florea la data: 01/06/2010 7:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acte necesare la Dosarul de Pensie
Scris de: adriana florea la data: 01/06/2010 7:40am
Gen:F
Data nasterii:29.07.1953
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:36 ani de munca neintrerupti
Intrebare: Ce inseamna 'Adeverinta privind sporurile si adausurile reglementate prin lege ' ?? stiu ca din 2001 veniturile la care s-au calculat cas exista mentionate la cnpas. Dar pentru perioada anterioara 2001, au importanta veniturile suplimentare de genul: prime de pe parcursul anului de orice fel, plata orelor suplimentare -sambete,duminici lucrate, sporul de calculator,etc ? Este corect ca unii angajatori la care am lucrat inainte de 2001 , motiveaza ca adeverinta pe care mi-o vor elibera trebuie sa contina doar sporul de vechime si sporurile de conditii grele, toxicitate etc ? daca nu, ce articol de lege as putea invoca in asa fel ca sa ii conving? La ce se refera notiune de adausuri ? Mii de multumiri pentru raspunsurile de pe forum.
Re: Acte necesare la Dosarul de Pensie
Scris de: la pensie la data: 01/07/2010 9:37am
Sporurile care intra in calculul punctajului pensiei sunt urmatoarele :
1. Sporul de vechime care inainte de 1 aprilie 1992 se calculeaza automat conform art 164 din legea pensiilor 19/2000 iar dupa aprilie 1992 se ia in calcul cel trecut in carnetul de munca sau cel dovedit prin adeverinte.
2. Sporurile cu caracter permanent inainte de 1 aprilie 2001, stabilite prin legea 57/1974 sau legea 49/1992 consemnate si in anexa la OU 4/2005. Din exemplele date de dv se incadreaza sporul de calculator, sporul de conditii grele si sporul de toxicitate, neincadrandu-se primele sau orele suplimentare platite cu ora. Pentru sporurile permanente este necesar sa prezentati adeverinta pana cand acestea au fost incluse in sumele inregistrate in carnetul de munca.
3. Dupa 1 aprilie 2001 intra in calcul toate sumele pentru care s-a platit CAS adica inclusiv prime si ore suplimentare. Pentru acestea nu trebuie sa prezentati adeverinte deoarece evidenta lor se afla in arhiva Casi de Pensii structurata dupa CNP.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1