Subiect "De ce nu se ia in calcul al 2 lea salariu?" Deschis de Anda la data: 01/06/2010 2:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
De ce nu se ia in calcul al 2 lea salariu?
Scris de: Anda la data: 01/06/2010 2:45pm
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:30ani, 3 luni
Alte date:Facultate
Intrebare:In primul rand La multi ani, sa raspundeti la fel de prompt si la obiect intrebarilor noastre in 2010!
Sunt nedumerita si nu-mi raspunde nimeni de ce nu se ia in considerare la calculul pensiei, al 2-lea salariu pe care l-am avut in perioada 2005- 2007, salariu pt care am platit impozit si am depus acte doveditoare. Stiu ca exista plafonarea la 3 respectiv 5 salarii medii, ok, m-am obisnuit cu asta, dar macar al 2-lea salariu, care si el este supus acestei plafonari, sa se considere la calcul.Pensia este cu mult mai mica decat am calculat prin program, introducand datele pt un singur salariu.Imi puteti da o adresa de mail pt a putea da mai multe date? Ma puteti indruma undeva unde sa se calculeze pensia? Va multumesc pentru un raspuns.
Re: De ce nu se ia in calcul al 2 lea salariu?
Scris de: la pensie la data: 01/08/2010 8:43am
Din pacate plafonarea salariilor se face la suma celor doua salarii nu la fiecare salariu in parte asa cum v-am explicat la mesajele anterioare.
Nu putem sa va dam adrese de mail pentru calcul de pensie pentruca cei care fac aceste calcule le fac contra cost. Am mai incercat sa facem astfel de intermedieri si cand cei interesati au inteles ca trebuie sa plateasca pentru aceste calcule au renuntat asa ca am renuntat si noi sa dam indicaii dar adresele le puteti gasi si dv pe internet.
Ceeace putem noi este sa va verificam datele introduse in programul nostrum gratuit si sa va dam indicatii.
Pentru a va putea da indicatii trebuie sa spuneti clar sintetic ce doriti sa calculati ? ( presupunem pensie de invaliditate dar nu stim ce grad)
Pana atunci va rugam sa faceti urmatoarele modificari in datele introduse in program :
1.In lunile martie si aprilie 1978 puneti in continuare codul “F”
2.La sporul de vechime completati :
Intre nov 1986 – octombrie 1981 6 %
Intre nov 1991 – martie 1992 9 %
3 Dupa martie 1992 completati sporul de vechime sau alte sporuri pe care le-ati avut numai daca acestea nu sunt introduse in suma inscrisa in carnetul de munca.
4.Nu completati salariu dupa iesirea la pensie (presupunem aprilie 2009)
Asteptam clarificari pentru a va da si alte indicatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1