Subiect "varsta de pensionare" Deschis de lazar maria la data: 01/08/2010 2:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: lazar maria la data: 01/08/2010 2:14pm
Gen:feminin
Data nasterii:19572006
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:26 de ani lucrati in grupa a doua,si vreau sa stiu cand pot sa merg in pensie?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/11/2010 1:23am
Daca doriti raspuns clar de la noi trebuie sa ne dati date clare nu codificate.
Din data nasterii am decodificat ca sunteti nascuta la 20 iunie 1957. Daca am decodificat gresit atunci si raspunsul nostru este gresit.
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 20 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 26 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 6 ani si 6 luni care se adauga la stagiu de cotizare realizand un stagiul cumulat de cotizare 41 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de 26 ani in aceasta grupa beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani, adica in 20 iunie 2011 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Daca in anul 2010 se va adopta noua lege a pensiilor unitare, asa cum presupunem noi si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 1 an si 2 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 20 august 2018 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 20 august 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1