Subiect "pensie anticipata" Deschis de doina stanculescu la data: 01/10/2010 9:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: doina stanculescu la data: 01/10/2010 9:46am
Gen:f
Data nasterii29 mai 1953
Stagiul de cotizare:27 ani 3 luni
Alte date:
Intrebare buna ziua,
as dori sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare
cum mi se va calcula vechimea la iesirea la pensie daca din totalul anilor lucrati respectiv 27 ani si 3 luni, 2 ani si 3 luni am lucrat cu jumatate de norma.multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/12/2010 3:20am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 29 octombrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioada lucrata cu jumatate de norma este calculata ca perioada de vechime la jumatate, daca in acea perioada nu ati beneficiat si de alte drepturi.
Acest mod de calcul insa va afecteaza daca doriti sa cereti pensie anticipata partiala care poate fi ceruta numai daca aveti stagiul de cotizare (vechime) de 28 ani si 10 luni.
La pensia la limita de varsta trebuie sa aveti vechime minima de 13 ani si 10 luni iar la calculul pensiei intra in calcul valoarea salariului obtinut pe acea perioada nu cate ore ati lucrat zilnic.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare atunci calculul datei de pensionare la limita de varsta nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1