Subiect "Persoane cu handicap" Deschis de CIOBANU ARICLIA la data: 01/11/2010 8:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Persoane cu handicap
Scris de: CIOBANU ARICLIA la data: 01/11/2010 8:07am
Gen:femeie
Data nasterii:13.12.1956
Stagiul de cotizare:11 ani
Alte date:din 2007 am certificat de handicap accentuat
Intrebare:Cand pot iesi la orice forma de pensie?
Re: Persoane cu handicap
Scris de: la pensie la data: 01/12/2010 7:21am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru handicap, in 13 decembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Certificatul de handicap mediu va ajuta la scaderea varstei de pensionare la limita de varsta cu 10 ani daca ati lucrat un stagiu de minim 20 ani dupa capatarea handicapului. Deci daca ati dobandit handicapul in anul 2007 nu mai puteti sa beneficiati de reducerea varstei de pensionare la limita de varsta.
Puteti beneficia in present de pensie de invaliditate, indiferent de stagiul de cotizare, daca aveti o afectiune care va reduce capacitatea de munca cu minim 50 % si comisia de expertiza va incadreaza in unul de gradele de invaliditate In cazul pensiei de invaliditate perioada cat beneficiati de aceasta pensie este considerat stagiu de cotizare asimilat care se adauga la stagiul de cotizare ajutandu-va sa realizati stagiul minim de cotizare la iesirea la pensie la limita de varsta.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci data de iesire la pensie la limita de varsta se amana cu 11 luni si devine 13 noiembrie 2017 la varsta de 60 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1