Subiect "pensie" Deschis de maria popa la data: 01/11/2010 10:41pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: maria popa la data: 01/11/2010 10:41pm
Gen:F
Data nasterii:21.08.1953
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:gr de munca II (70% din 15 ani, cf. tabelului din lege-2 ani)
Intrebare:Am conditii de iesire la pensie ptr limita de varsta, daca as folosi grupa de munca in februarie 2011.(altfel, in februarie 2013)
In cazul in care as opta acum ptr pensie anticipata partiala, este posibil ca in februarie 2011 sa beneficiez de pensia de limita de varsta, sau odata optiunea facuta, aceasta sa ramana in vigoare pana in anul 2013 si grupa de munca sa nu mai fie scazuta din varsta?
Acest stagiu de munca in conditii speciale, mai ramane in vigoare aplicandu-se noua lege a pensiilor?
Va multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 01/13/2010 2:24am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 21 februarie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 10 ani si 6 luni (calculat la 70 %) in gr II vi se acorda un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiu de cotizare realizand un stagiul cumulat de cotizare 33 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu intre 10 si 12 ani in aceasta grupa beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni, adica in 21 februarie 2011 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 29 ani.
Puteati cere acum pensie anticipata partiala urmand ca incepand cu 21 februarie 2011 sa beneficiati de pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa II de munca.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica cu exceptia diminuarii pensiei anticipate partiale care va fi mai mare..
Re: pensie
Scris de: maria popa la data: 01/13/2010 5:17am
Va multumesc ptr raspuns, dar informatia pe care am obtinut-o de la Casa de Pensii din Brasov, a fost ca daca optez pentru pensia anticipata partial, trebuie sa raman cu aceasta pana in anul 2013,luna februarie, cand pot sa solicit trecerea la pensia de limita de varsta si in acest fel sa nu beneficiez de nici un fel de redurea varstei de pensionare cu acei 2 ani, cf grupei de munca.
Cum as putea sa-i conving pe cei de la Casa ca este cum scrieti dvs?
Pot face referire la un articol de act normativ?
Daca se poate, va rog sa-mi spuneti si care ar fi penalizarea daca depun totusi dosarul inainte de noua lege a pensiilor?
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1