Subiect "Calcul pensie anticipata" Deschis de Mihaela L la data: 01/12/2010 9:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie anticipata
Scris de: Mihaela L la data: 01/12/2010 9:01am
Gen:F
Data nasterii:03.1957
Stagiul de cotizare:27
Alte date:
Intrebare:Cum se calculeaza pensia anticipata si cat din punctaj se pierde pentru faptul ca nu ies la pensie la limita de varsta?
Re: Calcul pensie anticipata
Scris de: draghici vasilica la data: 01/13/2010 1:42am
Mihaela L :
Gen:F
Data nasterii:03.1957
Stagiul de cotizare:27
Alte date:
Intrebare:Cum se calculeaza pensia anticipata si cat din punctaj se pierde pentru faptul ca nu ies la pensie la limita de varsta?
Re: Calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/13/2010 5:58am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in martie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti cere dupa varsta de 55 ani adica dupa martie 2012 cand veti indeplini si conditia sa aveti stagiul de cotizare de minim 30 ani. Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent care depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 1 an si 1 luna si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta in aprilie 2018 la varsta de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
- Pensie anticipata partiala dupa aprilie 2013 cand realizati stagiul de cotizare de 31 ani si 1 luna.
Re: Calcul pensie
Scris de: balan enache la data: 01/13/2010 3:06pm
Gen:
Data nasterii:22.09.1954
Stagiul de cotizare:32si 2 luni
Alte date: 27 ani si 4 luni grupa I, conditii normale 7 ani si 10 luni,
1 , 4 luni armata
Intrebare: cat o sa imi fie pensia
trebe sa va spun si salariul in fiecare an
am salariul de 1400 lei
Re: Calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/14/2010 8:17am
Pentru Balan Enache
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 22 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceasta grupa de munca au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001. Noi presupunem ca in cazul dv a fost echivalata cu grupa conditii speciale.
Pentru stagiul de 27 ani de gr I beneficiati de un spor de vechime de 13 ani si 6 luni care se cumuleaza, impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiu militar, la stagiul de cotizare
In cazul dv exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001 prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 pentru stagiul intre 26 si 28 ani in gr I beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 15 ani, si puteati sa va pensionati cu pensie la limita de varsta la varsta de 50 ani adica din 22 septembrie 2004. Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011 si poate fi abrogat de noua lege a pensiilor care urmeaza a fi adoptata.
Varianta 2
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006, pentru un stagiu in conditii speciale peste 24 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 10 ani pentru care puteati sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 55 ani, adica din 22 septembrie 2009 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 27 ani.
Varianta 3
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001, pentru un stagiu in conditii deosebite intre 26 si 28 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 59 ani, adica in 22 septembrie 2013.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare datele de mai sus se modifica numai in sensul ca dispare varianta 1.
Programul de calculare pensie de pe site-ul nostru este postat sa fie folosit de catre vizitatorii site-ului nu ca sa ne trimiteti noua datele si apoi sa va calculam noi pensia.
Aveti nevoie pentru calculul pensiei de toate salariile si sporurile avute pe toata perioada de cotizare.
Daca aveti probleme la utilizarea programului ne cereti ajutorul si in limita posibilitatilor va vom ajuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1