Subiect "Mai multe intrebari" Deschis de doina la data: 01/14/2010 6:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Mai multe intrebari
Scris de: doina la data: 01/14/2010 6:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua si La multi ani,
1. Mama mea a iesit la pensie in anul 1988 20 mai cu decizia nr.22119 grupa 3 a de munca
A lucrat ca infirmiera intr-un leagan de copii de la 0-1 an.Maririle care s-au facut in aceasta perioada au fost extrem de mici aproape inexistente.La acest moment are o pensie de 605 lei.Daca asi obtine o adeverinta de spor de vechime de la spital ar putea-o ajuta sa-i mareasca un pic macar pensia?S-ar da retroactiv?
- Ascunde textul citat -
2. O doamna nascuta pe data de 10.11.1953 care a avut o intrerupere in CM de 7 ani, i se spune de la casa de pensii ca mai are nevoie de 1,2 ani pentru a-si putea depune dosarul pentru pensie anticipata partiala.Este posibil ca sa plateasca cotizatia aferenta acestei perioade ramase cu banii in mana si sa poata depune dosarul de pensionare?Daca da unde se calculeaza ce ar trebui de platit?mentionez ca persoana inca lucreaza la un particular cu contract legal
3. Pentru o persoana care a lucrat multi ani in fostul CC al UTC poate beneficia de o adeverinta de spor de vechime pentru perioada lucrata?daca da unde se poate adresa?sau care este procedura?
Va multumesc din suflet pentru ajutor
Re: Mai multe intrebari
Scris de: la pensie la data: 01/15/2010 3:09am
1. In perioada anterioara datei de 1 aprilie 1992 sporul de vechime se calculeaza automat, in fuctie de vechime, de catre programul de calcul pensie al Casei de Pensii. In acest caz pentru acea perioada nu este necesara adeverinta pentru sporul de vechime ci numai daca a mai avut un altfel de spor (stres, lucru de noapte etc.)
2. Completarea stagiului de cotizare pentru persoanele care nu lucreaza se poate face prin incheierea cu Casa de Pensii a unui Contract de Asigurare Sociala in cadrul caruia plateste o contributie lunara in functie de suma asigurata. Contributia minima pe care poate sa o plateasca se stabileste anual prin prevederile Bugetului Asigurarilor Sociale de Stat. Pentru anul 2010 nu cunoastem aceasta suma deoarece abia ieri a fost aprobat in parlament acest buget. In anul 2009 acesta contributie minima lunara a fost de 133 lei si presupunem ca aceasta nu s-a modificat sau s-a modificat putin. Suma este stabilita la Casa de Pensii atunci cand se incheie Contractul de Asigurare Sociala.
Insa pentru persoana in cauza, daca lucreaza cu contract de munca si atat ea cat si angajatorul platesc CAS pentru sumele castigate, perioada lucrata constituie stagiu de cotizare si deci nu are nevoie sa mai incheie Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii. Totusi acest fapt trebuie sa-l verifice la Casa de Pensii cerand sa i se certifice in scris de catre Casa de Pensii Stagiul de cotizare si astfel poate verifica daca perioada lucrata la actualul loc de munca este luata in calculul stagiului de cotizare caz in care nu trebuie sa mai incheie Contract de Asigurare Sociala.
3. Acelasi raspuns ca la punctul 1.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1