Subiect "contract de munca cu timp partial" Deschis de dorina rus la data: 01/14/2010 3:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contract de munca cu timp partial
Scris de: dorina rus la data: 01/14/2010 3:22pm
Gen:F
Data nasterii:31.oct.1954
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:La calcularea pensiei anticipate partiale se iau in considerare si sumele realizate cu contract de munca cu timp partial?
Am avut un contract la o firma cu carte de munca si inca 3 contracte cu timp partial. Aceste venituri se iau din stagiul de cotizare sau trebuie aduse adeverinte de la firmele care au facut contractul?
Re: contract de munca cu timp partial
Scris de: la pensie la data: 01/15/2010 8:25am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 30 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteati cere dupa varsta de 54 ani si 11 luni adica dupa 31 august 2009 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa fie peste 29 ani si 10 luni.
Sumele castigate cu contracte partiale sunt calculate la pensie automat de catre Casa de Pensii fara a prezenta adeverinta daca perioada de calcul este dupa 1 aprilie 2001 si trebuie sa prezentati adeverinte daca perioada de calcul este anterioara acestei date.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1