Subiect "facultatea" Deschis de luca traian la data: 01/15/2010 9:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
facultatea
Scris de: luca traian la data: 01/15/2010 9:19am
Gen:
Data nasterii:12-06-1956
Stagiul de cotizare:34ani 11luni
Alte date:facultate la zi.
Intrebare:facultatea la zi, in timp ce aveam si carte de munca,se ia in calcul doar la pensia ptr.limita de varsta?si cum?prin reducerea nr. de ani?sau adaugare ?
Re: facultatea
Scris de: la pensie la data: 01/18/2010 2:03am
Exprimarea dv este neclara privind cartea de munca. Noi am luat in considerare faptul ca ati lucrat si inaite de facultate si pe timpul facultatii, la zi, ati intrerupt lucrul si l-ati reluat dupa facultate.
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 12 iunie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioada facultatii este luata in calculul pensiei la limita de varsta si a pensiei de invaliditate ( nu se ia in calcul la pensia anticipata), ca stagiu de cotizare asimilat si se cumuleaza la stagiul de cotizare iar la punctajul pensiei, pe aceasta perioada, se ia in calcul salariul minim pe economie din acea perioada daca facultatea a fost urmata inainte de 1 aprilie 2001.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare datele de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1