Subiect "punctaj" Deschis de AnaMatei la data: 01/16/2010 12:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj
Scris de: AnaMatei la data: 01/16/2010 12:58am
Gen:f
Data nasterii:04.07.1958
Stagiul de cotizare:nu stiu; am lucrat in 1982 o luna, apoi din august 1983 pana in prezent.
Alte date: 20 ani si 4 luni conditii speciale si 2 ani conditii deosebite.
Intrebare: Am rulat programul de calcul a pensiei. La cat se imparte punctajul total acumulat, la 20 sau la 30? Am facultate de 5 ani. Cat conteaza la punctaj?
Re: punctaj
Scris de: la pensie la data: 01/18/2010 5:22am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 04 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Datele sunt prezentate confuz.
Inainte de aprilie 2001 grupele de munca s-au numit I si II si dupa aceasta data acestea au fost echivalate cu noile grupe de munca acestea numindu-se conditii deosebite si conditii speciale. Pentru o analiza corecta trebuie sa stim ce stagii ati avut in gr I si II (inainte de aprilie 2001) pentruca pentru acestea se acorda spor de vechime. Deasemeni trebuie sa stim cu ce grupe au fost echivalate acestea dupa aprilie 2001 si eventual stagiile lucrate in grupele de munca dupa aprilie 2001.
Intre cele doua mesaje exista diferente deoarece in primul mesaj spuneti ca aveti si stagiu in conditii deosebite. Reveniti cu clarificari in acest sens.
Referitor la datele introduse in program avem avem urmatoarele observatii :
1. Data inceperii activitatii completati data inceperii facultatii.
2. Data iesirii la pensie la limita de varsta trebuie trecuta 04 07 2018 (nu are influenta asupra calculului).
3. Punctajul pentru facultate este gresit (1 punct) . Lasati in aceasta caseta “0” iar pe perioada facultatii Alegeti codul “F” fara a trece nimic in coloana salariu iar programul va va calcula acest punctaj care este mai mare.
4. Lunile in care nu aveti trecut salariu lasati codul “-” (nu are influenta in calcul).
5. Nu ati completat sporul de vechime asa cum am explicat noi pe forum. Acesta trebuie sa fie :
Intre iulie 1986 si iunie 1988 3 %
Intre iulie 1988 si martie 1992 6 %
6. Ati completat un spor de 12 % in perioada aprilie 1990 si octombrie 1992 daca este un alt spor il cumulati cu sporul de vechime si il introduceti in program dupa ce ati verificat daca acesta dupa aprilie 1992 nu a fost introdus in suma completata in carnetul de munca.
7. In anii 2001 si 2002 ati completat sume mai mari decat sumele limita care se introduc in calcul prin lege (12445959 lei in anul 2001 si 16746000 lei) Aceasta depasire nu influenteaza calculul punctajului deoarece programul face automat aceasta limitare
8. Nu se mai adauga puncte suplimentare pentru stagiul in conditii speciale ci se majoreaza punctajele anuale pentru stagiile in gr I si II (inainte de aprilie 2001) cu 50 % pentru stagiul in gr I si cu 25 % pentru stagiul in gr II.
9. Programul de calcul imparte punctajul realizat la stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Daca pentru stagiul lucrat in conditii speciale (cumulat cu cel in gr I echivalat cu conditii speciale) beneficiati de reducerea stagiului complet de cotizare punctajul realizat se imparte la stagiul complet de cotizare redus dar in acest caz nu mai majorati punctajele anuale cu 50% respectiv 25% pentru stagiile in gr I respectiv gr II
Pentru moment atat daca reveniti cu clarificari privind stagiile in gr I si II revenim si noi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1