Subiect "am 57 ani 5 luni, am lucrat ca secretar dact la intrpr de stat 26 ani, lucrez se 10 ani ca grefier in parchet, care este varsta maxima de pension si daca voi beneficia si de vreun punctaj pt anii pe care/i lucrez" Deschis de PAPA-DUMITRU MARIA la data: 01/16/2010 3:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
am 57 ani 5 luni, am lucrat ca secretar dact la intrpr de stat 26 ani, lucrez se 10 ani ca grefier in parchet, care este varsta maxima de pension si daca voi beneficia si de vreun punctaj pt anii pe care/i lucrez
Scris de: PAPA-DUMITRU MARIA la data: 01/16/2010 3:58am
Gen:F
Data nasterii:23 08 1952
Stagiul de cotizare:38 ANI
Alte date:
Intrebare:am lucrat in sist bugetar 6 ani(in invatamant)pers nedidactic, 21 de ani in combin zoot ca secretar dact, 10 luni ÅŸomaj in urma lichidarii intrpr zoot., 5 ani in parchet ca pers contract. ÅŸi 5 ani tot in parchet ca grefier ( unde lucrez si in prezent )
Care este varsta maxima de pensionare si daca voi beneficia si de vreun cuantum din pensia de serviciu specifica pers. auxiliar de specialitate din parchete , conform legii.
Re: am 57 ani 5 luni, am lucrat ca secretar dact la intrpr de stat 26 ani, lucrez se 10 ani ca grefier in parchet, care este varsta maxima de pension si daca voi beneficia si de vreun punctaj pt anii pe care/i lucrez
Scris de: la pensie la data: 01/18/2010 7:13am
Perioada lucrata ca grefier in sistemul de pensii din justitie nu este inca integrat in sistemul public de pensii si conform legii actuale a pensiilor 19/2000 perioada lucrata ca grefier este luata in calcul numai ca vechime nu si la punctajul pensiei.
Acordarea de pensii de serviciu se face conform legii 567/2004 Privind statutul personalului auxiliar de
specialitate al instantelor judecatoresti si al parchetelor de pe langă acestea dar dv nu puteti beneficia avand un stagiu ca grefier mai mic de 20 ani.
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea pensiilor in sistemul public de pensii si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 23 octombrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In anul 2010 (in prima parte a anului, martie – aprilie) este prevazut sa fie inlocuita legea actuala a legii pensiilor cu legea unitara de pensionare prin care se vor integra in sistemul public de pensii si sistemele de pensionare inca neintegrate cum este cel din justitie. In acest caz data dv de iesire la pensie la limita de varsta ramane 23 octombrie 2011 iar la calculul punctajului pensiei dv intra si perioada cat ati lucrat ca grefier.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1