Subiect "Pensie anticipata partina probleme" Deschis de Catalina Zimbroianu la data: 01/18/2010 8:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partina probleme
Scris de: Catalina Zimbroianu la data: 01/18/2010 8:59am
Gen:M
Data nasterii:24.10.1949
Stagiul de cotizare:40 ani 3 luni si 17 zile
Alte date: cadru didactic
Intrebare: In decizia de pensionare a tatalui meu se precizeaza ca sporul rural din adev nu a fost valorificat deoarece nu se precizeaza termenul legal conform caruia a fost acordat?
Re: Pensie anticipata partina probleme
Scris de: la pensie la data: 01/20/2010 5:08am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 24 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Avand statut de cadru didactic are dreptul conform legii 128/1997 sa se pensioneze la limita de varsta cu o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani adica dupa 24 septembrie 2011.
In acest caz presupunem ca a iesit la pensie fie la pensie anticipata partiala fie la pensie de invaliditate.
Motivul pentru care nu a fost luata in calcul adeverinta de spor noua ni se pare justificat. Fara a analiza a cui este vinovatia credem ca rezolvarea ar fi sa ceara o noua adeverinta corecta si sa o depuna la Casa de Pensii impreuna cu o cerere de recalculare a pensiei tinand cont de aceasta adeverinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1