Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Brindas Floare la data: 01/18/2010 1:39pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Brindas Floare la data: 01/18/2010 1:39pm
Gen:F
Data nasterii:19.02.1955
Stagiul de cotizare:29
Alte date:grupa a II-a de munca=4 ani
Intrebare:As vrea sa stiu cand pot sa ies la pensie.
Multumesc
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/20/2010 6:14am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 19 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru a cere pensie anticipata partiala trebuie sa aveti varsta peste 55 ani adica dupa 19 februarie 2010 si stagiul de cotizare minim 30 ani. Aceasta conditie de stagiu de cotizare o puteti indeplini daca mai lucrati in continuare sau incheiati cu Casa de Pensii un Contract de Asigurare Sociala pentru perioada de un an si pentru plata unei contributii lunare completati stagiul de cotizare pentru a va putea pensiona.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1