Subiect "varsta de pensionare" Deschis de Mocanu Carmen Zoia la data: 01/18/2010 4:15pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: Mocanu Carmen Zoia la data: 01/18/2010 4:15pm
Gen:F
Data nasterii:25 octombrie 1954
Stagiul de cotizare:30 de ani si 4 luni
Alte date:4 ani studii universitare la zi
Intrebare:Sunt cadru didactic, am 55 de ani si 4 luni si doresc sa aflu daca pot iesi la pensie, fara a fi penalizata, cu trei ani inainte de varsta limita de pensionare?DE asemenea , vreau sa stiu daca se mai adauga un an la vechime pentru faptul ca am crescut 3 copii? Multumesc.
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/20/2010 7:54am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru statutul de cadru didactic, in 25 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform art 127 alin (3) din legea 128/1997 Statutul personalului didactic pentru stagiu mai mare de 25 ani cu statut de cadru didactic puteti cere pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare cu 3 ani adica dupa 25 septembrie 2011, dupa incheierea anului scolar.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an ( nu se adauga 1 an la stagiu de cotizare) insa cele doua reduceri nu se pot cumula.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1