Subiect "pensie agricultorii" Deschis de pacurara monica la data: 01/19/2010 1:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie agricultorii
Scris de: pacurara monica la data: 01/19/2010 1:59am
Gen: feminin
Data nasterii:02.11.1935
Stagiul de cotizare:20
Alte date:
Intrebare:
buna ziua
Mama mea Ilut Maria a lucrat in CAP in perooada 1963 - 1989
in aceasta perioada a fost inscrisa cu 2 brate de munca in fiecare an, a luctat in fiecare an tot ceea ce ia fost repartizat dupa doua persoane astfel a beneficiat de cele 30 ari de teren/brat de munca
Separat de aceasta activitate a prestat si alte muncii in CAP
( la batoza, la facut de clai de fan, la descarcat si imprastiat ingrasaminte si alte activitati specifice sectorului agricol, a fost si in zootehnie la vaci.
Acum are o pensie de 312 lei+pensie sociala 38 lei, total drepturi 350 lei.
am rugamintea sa imi spuneti daca se poate recalcula pensia astfel incat sa aiba si ea pensie echivalenta cu vecinele ei care sunt mai tinere cu 10 ani dar au pensie de CAP de 500 lei

va multumesc

Monica pacurar
Re: pensie agricultorii
Scris de: la pensie la data: 01/22/2010 2:26am
Ne pare rau ca nu va putem da un raspuns care sa va poata ajuta. Datele prezentate nu sunt suficiente pentru a trage concluzia ca s-a comis o eroare.
Recalcularea se pote face numai daca se aduc noi dovezi care influenteaza pensia si care nu au fost luate in calculul initial al pensiei.
Comparatia cu cei care au lucrat in alte perioade de timp nu poate fi facuta deoarece legislatia pensiilor a fost modificata in timp si pensile se calculeaza in functie de legislatia in vigoare la data de iesire la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1