Subiect "despre pensionarea pe caz de boala" Deschis de Krupicer Alexandru la data: 01/19/2010 8:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
despre pensionarea pe caz de boala
Scris de: Krupicer Alexandru la data: 01/19/2010 8:57am
Gen:M
Data nasterii:09.03.1952
Stagiul de cotizare:33 ani si 5 luni
Alte date:Handicap grav,hemodializa
Intrebare:Cand sii cum ma pot pensiona?
Re: despre pensionarea pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 01/21/2010 6:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru stagiul lucrat cu handicap, in 09 martie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare cu pana la 15 ani daca ati lucrat cel putin o treime din stagiul complet de cotizare (11 ani si 8 luni) dupa data dobandirii handicapului grav.
Daca nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru handicap puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) cu o anicipare maxima de 5 ani fata de 09 martie 2017, dupa varsta de 60 ani, adica dupa 09 martie 2012 daca la acea data aveti stagiul total de cotizare minim de 35 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de iesiere la pensie de mai sus nu se modifica ci numai diminuarea pensiei anticipate partiale se mareste.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1