Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de gheorghe la data: 01/19/2010 11:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: gheorghe la data: 01/19/2010 11:06am
Gen:m
Data nasterii:11.11.1949
Stagiul de cotizare:41 ani 17 yile
Alte date:
Intrebare:sunt pensionar ,pensie anticipata partial din data de 1 noiembrie 2010.La data intrarii mi s-a stabilit vechimea de 37 ani3 luni 13 zile in conditii normale si 3 ani 7 luni 24 zile in gr II de munca desi din adeverinta rezulta 5 ani 4 luni,probabil restul periadei nu este recunoscuta in gr II,Asi dori sa stiu in ce sens mi se va modifica pensia mea la data cand ajung la limita de varsta..Am lucrat din iunie 1966 -octombrie 2010 cu urmatoarele intreruperi.un an(pt scoala,)1 an 4 luni armata,3 luni somer.Asi dori sa stiu ce se mai include la data pensionarii pt limita de varsta.
Va multumesc
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 01/21/2010 6:56am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 11 octombrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Datele sunt confuze si nu stim unde ati gresit, probabil la anul in care ati iesit la pensie anticipata partiala. Pentru raspunsuri corecte trebuie sa fiti mai atent la datele furnizate.
Daca ati iesit la pensie anticipata partiala incepand cu 1 noiembrie 2009 si aveti situatia prezentata mai sus, la trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie la limita de varsta se elimina diminuarea si se introduce in calcul stagiul asimilat pentru stagiu militar.
In ceeace priveste stagiul in gr II credem si noi cum ati banuit dv ca din anumite motive nu a fost recunoscut intregul stagiu de cotizare de gr II.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: gheorghe la data: 01/21/2010 9:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:imi cer scuze intr-adevar am gresit la anul iesirii la pensie este anul 2009.deci la data pensionarii intra si perioadele asimilate,aceasta este armata sau mai este si de someri si spor pt gr II.sau acestea sunt deja introduse in calcul?
vA MULTUMESC
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 01/23/2010 8:24am
La pensia la limita de varsta se mai introduce in calcul stagiul asimilat pentru stagiu militar daca ati depus actele necesare la dosarul de pensie. Perioada de somaj si si sporul pentru gr II se ia in calcul si la pensia anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1