Subiect "cand ies la pensie daca in luna noembrie am depus dosar de pensionare .Am lucrat 3 schimburi si in cond. de toxicitate toti anii de munca. in cartea de munca toate locurile de munca in care am avut activitate figureaza ca facand parte din grupa a2 a de munca .doar 11ani sant trecuti cu stampila si semnatura de catre angajator restul de 16 ani fiind eliberata adeverinta de grupa a2 a ." Deschis de RAHIRA MARIA la data: 01/20/2010 1:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand ies la pensie daca in luna noembrie am depus dosar de pensionare .Am lucrat 3 schimburi si in cond. de toxicitate toti anii de munca. in cartea de munca toate locurile de munca in care am avut activitate figureaza ca facand parte din grupa a2 a de munca .doar 11ani sant trecuti cu stampila si semnatura de catre angajator restul de 16 ani fiind eliberata adeverinta de grupa a2 a .
Scris de: RAHIRA MARIA la data: 01/20/2010 1:15am
Gen:F
Data nasterii:26 09 1955
Stagiul de cotizare:30
Alte date:DORESC ORICE FORMA DE PENSIONARE
Intrebare:VARSTA CAND POT IESI LA PENSIE
Re: cand ies la pensie daca in luna noembrie am depus dosar de pensionare .Am lucrat 3 schimburi si in cond. de toxicitate toti anii de munca. in cartea de munca toate locurile de munca in care am avut activitate figureaza ca facand parte din grupa a2 a de munca .doar 11ani sant trecuti cu stampila si semnatura de catre angajator restul de 16 ani fiind eliberata adeverinta de grupa a2 a .
Scris de: la pensie la data: 01/22/2010 3:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, 26 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Datele prezentate sunt confuze si pentru o analiza corecta avem nevoie de date clare.
Spuneti ca aveti 30 ani lucrati care figureaza in cartea de munca in gr II iar daca adunam 11 ani cu 16 rezulta 27 ani. Noi care cifra o luam in calcul?
Pentru stagiul in gr II de munca trebuia sa prezentati adeverinta de la angajator si daca ati prezentat adeverinta numai pentru 16 ani acestia vor fi luati in calcul si pe acestia ii luam si noi in calcul.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 16 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiu de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de 16 ani in aceasta grupa beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni, adica in 26 martie 2012 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) cu o anicipare maxima de 5 ani fata de 26 septembrie 2015, dupa varsta de 55 ani, adica dupa 26 septembrie 2010 avand si stagiul total de cotizare mai mare de 30 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 4 luni si devin :
- Data de iesire la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca 26 ianuarie 2016 la varsta de 60 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei pentru stagiu in grupa de munca, in 26 iulie 2012.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala in 26 ianuarie 2012.
Deci daca ati depus dosarul de pensie in noiembrie 2009 acesta va fi aprobat si veti iesi la pensie mai inainte de datele prezentate de noi daca vi se recunoaste un stagiu de cotizare in gr II mai mare de 16 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1