Subiect "lista actelor necesare pentru stabilirea drepturilor de pensie in romania" Deschis de bejan.svetlana la data: 01/20/2010 4:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lista actelor necesare pentru stabilirea drepturilor de pensie in romania
Scris de: bejan.svetlana la data: 01/20/2010 4:53am
Gen:fem.
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:20 ani cu hanticap din copilarie.gr.2.
Alte date:cu domiciliu in romania .or. bucuresti.
Intrebare:unde pot obtine lista actelor necesare pentru stabilirea drepturilor de pensie in romania.la ce instanta sa apelez? la casa de pensii nu este afisat.rog o adresa,telefon... va multumesc.
Re: lista actelor necesare pentru stabilirea drepturilor de pensie in romania
Scris de: la pensie la data: 01/22/2010 3:45am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru handicap, in anul 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul de cotizare de 20 ani (doua treimi din stagiul complet de cotizare ) lucrat cu handicap accentuat (2) conform articolului 47 alin (1) litera b din legea 19/2000 aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani, deci puteti sa va pensionati in acest moment. Dar sfatul nostru este sa va grabiti deoarece in curand (cateva luni) se va modifica legea pensiilor si conditia de 20 ani de stagiu in conditii de handicap va creste cu cateva luni si riscati sa nu mai puteti beneficia de acest articol.
Lista cu actele necesare trebuie sa fie afisata obligatoriu la Casele de Pensii Judetene sau de Sector.
Dumneavoastra le puteti gasi pe internet la paginile Caselor Judetene de Pensii sau Casa Nationala de pensii (Google: CJP sau CNPAS)
Noi va dam adresa paginii CNPAS :
http://www.cnpas.org/portal/media-type/html/language/ro/user/anon/page/pensions
aici facand clik pe pensia care va intereseaza gasiti actele necesare.
Daca aveti domiciliul in strainatate si ajungeti la pagina CNPAS accesati si paginile
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1