Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Gheorghe Daniel la data: 01/20/2010 4:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Gheorghe Daniel la data: 01/20/2010 4:56am
Gen:M
Data nasterii:31.07.1948
Stagiul de cotizare:44
Alte date:Am pensie militara
Intrebare:Buna ziua,
va rog sa imi spuneti daca am dreptul sa ise la pensie anticipata daca am pensie militara?Am iesit din armata in 1991 cand am-am angajat la privat (administrator de firma).Pot iesi la pensie anticipata daca am si pensie militara?Sau daca ies la pensie anticipata tb sa renunt la pensia militra ?Va rog cat mai urgent un raspuns.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/22/2010 4:29am
In sistemul public de pensii conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 31 ianuarie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 31 ianuarie 2013 adica din 31 ianuarie 2008 daca indepliniti si conditia de stagiu de cotizare care trebuie sa fie minim de 34 ani.
La pensia anticipata partiala nu sunt luate in calcul nici stagiile asimilate (conform art 49 alin 2 din legea 19/2000) si nici stagiile de cotizare in alte sisteme de pensionare neintegrate in sistemul public de pensii, cum este sistemul militar de pensii (conform art 194 alin 1 din legea 19/2000).
In aceste conditii neindeplinind conditia de stagiu de 34 ani in sistemul public de pensii dupa calculul nostru nu aveti dreptul la pensie anticipata partiala si nici pentru pensie anticipata pentru care conditia de stagiu este de 44 ani.
In privinta urgentei ne cereti scuze pentru faptul ca raspunsurile noastre sunt date in ordine cronologica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1