Subiect "pensia de urmas" Deschis de MIHA CIUFLEA la data: 01/20/2010 5:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de urmas
Scris de: MIHA CIUFLEA la data: 01/20/2010 5:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, am primit decizia de pensie de urmas dupa sotul meu care a murit in accident de munca si de care beneficiaza fiica mea, pe decizie scrie la cauza decesului boala obisnuita, este normal? pensia este de 398 lei desii sotul meu a lucrat aproape 20 de ani la Enel si a avut salariul destul de mare, exista varianta sa se fi luat in calcul salariul de pe carnetul de munca si nu salariul brut lunar cum stipuleaza legea?

va multumesc
Re: pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 01/22/2010 4:59am
Pensia de urmas se calculeaza prin aplicarea unui procent pensiei la care avea dreptul, la data decesului, sustinatorul decedat.
Pensia la care avea dreptul sotul dv presupunem ca a fost pensie de invaliditate de gr I iar calculul acesteia se face in functie de salariile avute pe toata perioada lucrata conform legii pensiilor. Legea actuala a pensiilor prevede ca in calculul pensiei se ia salariul brut numai dupa 1 aprilie 2001 si aici nu pot exista erori deoarece salariile pentru care s-a platit CAS se afla in arhiva Casei de Pensii si sunt introduse ca atare in calcul. O observatie trebuie facuta in aceasta privinta si anume aceea ca intre 1 aprilie 2001 si 31 decembrie 2002 salariile pentru care s-a platit CAS au fost limitate la 3 salarii medii pe economie iar in perioada 1 ianuarie 2003 si 30 iunie 2007 la 5 salarii medii pe economie si sunt luate in calcul salariile in aceste limite.
Inainte de 1 aprilie 2001 nu se iau in calcul salariile brute ci salariile tarifare (inscrise in carnetul de munca) si sporurile cu caracter permanent. Pentru ca aceste sporuri cu caracter permanent (cu exceptia sporului de vechime care pana in 1 aprilie 1992 se calculeaza automat) sa fie introduse in calcul trebuia depusa o adeverinta cu aceste sporuri la dosarul de pensie. Deci in aceasta privinta ar trebui sa va interesati daca inainte de 1 aprilie 2001 sotul dv a avut sporuri permanente care nu au fost inscrise in carnetul de munca si daca pentru acestea a fost atasata o adeverinta la dosarul de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1