Subiect "CAS" Deschis de necula marcel la data: 01/20/2010 8:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CAS
Scris de: necula marcel la data: 01/20/2010 8:08am
Gen:M
Data nasterii:10.08.1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Beneficiez de pensie anticipata partiala din data de 15.08.2009. In data de 13.01.2010 am primit al 13 - lea salar pentru anul 2009 din care s -au oprit urmatoarele contributii: asigurari sociale, sanatate si impozit. Aceste contributii s-au oprit in mod legal in acest caz ? Cum sa procedez pentru recuperarea acestor sume ? Multumesc .
Re: CAS
Scris de: la pensie la data: 01/22/2010 5:15am
Retinerea contributiilor se face conform codului fiscal in vigoare si dupa parerea noastra s-a facut legal si nu credem ca faptul ca nu ati beneficiat de CAS-ul platit este un argument suficient pentru a cere recuperarea acestei contributii. Nu cunoastem nici daca aceasta contributie va fi luata in calculul pensiei la limita de varsta si din pacate din cauza ca aceasta analiza cere un tmp indelungat nu putem sa-l facem fara a afecta timpul acordat celorlalte mesaje.
Re: CAS
Scris de: necula marcel la data: 01/22/2010 9:30am
Gen:m
Data nasterii:10.08.1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:HOTARATI -VA !!!!!!!!!

contributie suplimentara
Scris de: necula marcel la data: 10/08/2009 5:17pm
Gen:m
Data nasterii:10.08.1948
Stagiul de cotizare:43 ani/10 luni/15 zile
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie anticipat partial la data de 12.08.2009.Am primit pensia in data de 25.09.2009.In data de 08.10.2009 am primit 2 salarii compensatorii in cuantum de 2771 lei din care s-a retinut contributie asigurari sociale in cuantum de 291 lei si asigurari de sanatate in cuantum de 152 de lei. Cum sa procedez pentru recuperarea acestor sume, daca se pot recupera sau cum ma sfatuiti sa procedez!! Va multumesc!!!
Actiuni: Raspunde aici Comenteaza cu ghilimele acest mesaj
Re: contributie suplimentara
Scris de: la pensie la data: 10/12/2009 10:41am
Nu este semnificativa data in care ati primit prima (nu salariile compensatorii) ci luna in care a fost inregistrata aceasta prima. In mod normal prima care v-a fost acordata la iesirea la pensie anticipata partiala trebuia inregistrata in ultima luna de activitate ( august 2009) si in acest caz ea ar fi intrat in calculul pensiei. In caz contrar prima nu a intrat in calculul pensiei si atunci se poate considera ca ati castigat acesti bani dupa pensionare si nu intra in calculul pensiei anticipate partiale si in acest caz trebuie sa va adresati angajatorului care v-a retinut contributia avand in vedere ca aceasta contributie nu poate intra nici in baza de calcul a pensiei la limita de varsta.
Actiuni: Raspunde aici Comenteaza cu ghilimele acest
Re: CAS
Scris de: la pensie la data: 01/25/2010 2:05am
Credem ca mai intai trebuie sa va hotarati dv sa analizati cu atentie cele doua mesaje si veti vedea ca va referiti la doua prime diferite.
In primul mesaj ati intrebat de prima de doua salarii pe care ati primit-o la iesirea la pensie.
Aceasta prima trebuia sa intre in castigul din ultima luna de activitate si aceasta intra in calcul atat la pensia anticipata partiala cat si la pensia la limita de varsta deoarece este un castig din perioada de activitate.
In al doilea mesaj va referiti la o prima de beneficiu pentru anul 2009 care a fost atribuita in anul 2010 adica in perioada cand sunteti in pensie anticipata partiala si in aceasta perioada nu aveti voie sa cumulati aceste castiguri cu pensia si deci nu vor fi luate in calculul pensiei.
Pe de alta parte prin codul fiscal se prevede ca acestor castiguri, sa le fie aplicat CAS. Noi nu cunoastem cazuri de recuperare CAS mai ales cand acesta a fost retinut legal.
In ceiace priveste raspunsul la mesaj daca dv credeti ca gresim adresati-va altcuiva si daca reusiti sa recuperati sumele platite ca CAS si nevalorificate si nu va deranjaza comunicati-ne temeiul legal pentru a putea sa-l comunicam tuturor celor care se afla in situatia dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1