Subiect "posibilitate iesire la pensie la limita de varsta" Deschis de popescu gheorghe la data: 01/20/2010 2:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
posibilitate iesire la pensie la limita de varsta
Scris de: popescu gheorghe la data: 01/20/2010 2:33pm
Gen:
Data nasterii:17.09.1953
Stagiul de cotizare: 44 ani 10 luni 17 zile
Alte date:
grupa I-a de munca 9 ani 11 luni 23 zile
grupa II-a de munca 18 ani 3 luni 11 zile
conditii deosebite 1 an 4 luni 19 zile
conditii normale 4 ani 5 luni 26 zile
stagiu asimilat 0 ani 11 luni 11 zile
stagiu asimilat (alte ) 0 ani 0 luni 8 zile

Intrebare: cand pot solicita pensie de limita de varsta in conformitate cu art 42 , 46 si 48 al. 1 ( prin cumularea perioadelor lucrate in grupa I-a si grupa a II-a ). va multumesc mult .
Re: posibilitate iesire la pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/23/2010 3:30am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 17 septembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani .Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Modul de echivalare a stagiului dv de gr I il puteti afla la intreprinderea unde ati lucrat acest stagiu sau studiind anexele legii 226/2006.
Pentru stagiile de gr I si II beneficiati de sporuri de vechime astfel: Pentru stagiul de 9 ani in gr I de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 18 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006, pentru un stagiu in aceasta grupa intre 7 ani si 6 luni si 10 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 3 ani
Pentru stagiul lucrat in grupa II echivalat cu conditii deosebite cumulat cu stagiul in conditii deosebite si o diferenta de stagiu din gr I nevalorificata, realizati un stagiu in conditii deosebite de 22 ani pentru care se acorda reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala a varstei de pensionare de 8 ani pentru care puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 57 ani, adica in 17 septembrie 2010 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 32 ani.
Varianta 2
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite cumulate cu stagiul in conditii deosebite lucrat dupa 1 aprilie 2001 realizati un stagiu total in conditii deosebite de 29 ani si 7 luni pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni, adica in 17 martie 2012 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare atunci calculul datei de pensionare la limita de varsta se modifica in varianta 1 in sensul ca vi se acorda o reducere a varstei de pensionare pentru stagiul in gr I de 4 an si 6 luni iar pentru stagiul in conditii deosebite o reducere de 4 ani si 6 luni realizand o reducere totala de 9 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta dupa data de intrare in vigoare a noii legi.
In varianta 2 data de iesire la pensie ramane nemodificata.
Re: posibilitate iesire la pensie la limita de varsta
Scris de: popescu gheorghe la data: 02/16/2010 1:35pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: cei de la unitatea la care am lucrat imi spun ca nu se cumuleaza reducerea de la tabelul 1 de la art. 42 pentru grupa II de munca cu reducerea conf. tabelului 4 de la art 167 pentru grupa I de munca . dvs. mi-ati comunicat ca se cumuleaza cele doua reduceri , deci banuiesc ca afirmatia a fost facuta in conformitate cu un precedent sau conf. unui act normativ ( cumva anexelor 5 sau 6 pentru barbati din legea 19 / 2001.
Intrebare: se cumuleaza cele doua reduceri corespunzator cifrelor rezultate din cele doua tabele , sau se asimileaza grupele intruna singura ( a II a ) in cazul nostru , convenabil casei de pensiii . as dori , daca aveti normele metodologice de aplicare a legii 19 , raspunsul sa fie punctual cu prevederile acestor norme . Va multumesc mult .
Re: posibilitate iesire la pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/22/2010 2:58am
Dv faceti o confuzie.
Noi in variantele date nu am inclus varianta incadrarii in art 167^1 din legea 19/2000 deoarece nu veti putea beneficia de acest articol fiindca pentru stagiul in gr I de 9 ani, conform acestui articol, beneficiat de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 10 luni si intradevar aceasta reducere nu se cumuleaza cu alte reduceri. Conform acestei reduceri ati putea iesi la pensie la limita de varsta in 17 noiembrie 2013 dar acest articol este valabil numai pana in martie 2011 iar daca inainte de aceasta data se va adopta noua lege a pensiilor atunci acest articol este abrogat mai devreme. In plus acest articol este dezavantajos fata de variantele date de noi.
Noi v-am prezentat doua variante si v-am indicat sa intrebati la unitatea unde ati lucrat cu ce grupa de munca (conditii speciale sau conditii deosebite) a fost echhivalat locul dv de gr I in care ati lucrat pentru a allege una din variante. Alegerea nu se face cum va convine dv ci dupa cum a fost echivalat stagiul de gr I.
In varianta 1 daca locul dv de munca a fost echivalat cu conditii speciale atunci conform art 44 din legea 19/2000 anexa 4 tabelul 6, pentru un stagiu mai mare de 7 ani si 6 luni si mai mic de 10 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani
Pentru stagiul de 22 ani (intregit cu diferenta ramasa de la stagiul de gr I ce depaseste 7 ani si 6 luni) conform art 42 tabelul 1 din legea 19/2000 aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani.
Cumularea celor doua reduceri date de art 42 si art 44 este admisa prin art 46 din legea 19/2000.
In concluzie dv trebuie sa intrebati la unitatea in care ati lucrat stagiul in grupa I cu ce grupa de munca s-a echivalat locul dv de munca dupa aprilie 2001. Daca s-a echivalat cu conditii speciale alegeti varianta 1 iar daca s-a echivalat cu conditii deosebite alegeti varianta 2.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1