Subiect "pensie pentru limita de varsta" Deschis de Naaagy Maria-Judita la data: 01/21/2010 4:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pentru limita de varsta
Scris de: Naaagy Maria-Judita la data: 01/21/2010 4:33am
Gen:f
Data nasterii:02.23.1951
Stagiul de cotizare:35 ani, 8 zile
Alte date:pens.de invaliditate 09.11.2006
Intrebare:la 06.10.2009 am depus cerere pentru a trece la pensie de limita de varsta.Totodata am depus si o adeverinta privind spor de vechime si alte sporuri intre 1984-1999.Acum am primit:Decizia Nr ...privind acordarea pensiei de invaliditate recalculata si nu Decizia pentru pensia pentru limita de varsta.
Trebue sa depun din nou cerere pentru a trece la pensia pentru limita de varsta sau urmeaza sa primesc aceasta decizie dupa cea de recalcularea pensiei de invaliditate?
Re: pensie pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/23/2010 4:11am
In Romania sistemul englez de scriere al datelor calendaristice poate naste confuzii mai ales ca presupunem ca dv in mesaj ati folosit ambele sisteme de scriere al datelor.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie la limita de varsta in 23 octombrie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Cererea pentru trecerea la pensie la limita de varsta trebuia depusa dupa data de 23 octombrie 2009. Este posibil ca birocratii sa interpreteze ca ati depus cererea inainte de a avea dreptul la pensie la limita de varsta sin u au luata in consideratie decat pentru recalcularea pensiei pentru adeverinta de sporuri. Pentru a lamuri situatia trebuie sa va prezentati la Casa de Pensii de care apartineti sis a intregbati si eventual sa depuneti o alta cerere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1