Subiect "micsorarea pensiei de invaliditate" Deschis de breb camelia la data: 01/26/2010 11:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
micsorarea pensiei de invaliditate
Scris de: breb camelia la data: 01/26/2010 11:56am
Gen:F
Data nasterii:04.10.1957
Stagiul de cotizare:19 ani
Alte date:
Intrebare:Mama mea beneficeaza de pensie de invaliditate din 2003.in sept 2009 din cauza celui de al doilea AVC a ramas imobilizata la pat,si i-a fost modificat gradul de invaliditate de la gr doi la gr unu fara insotitor.inainte sa ii fie modificat gradul pensia ei era de 623 lei iar apoi in ian 2010 i-a fost micsorata la 487 lei.Ma intreb cum este acest lucru posibil ,cu cat starea de sanatate este mai grava cu atat pensia se micsoreaza?NU mi se pare logic acest lucru.Va rog sa ma ajutati!Multumiri anticipate!
Re: micsorarea pensiei de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/28/2010 3:38am
Ne pare rau dar trebuie sa va spunem ca acest lucru este posibil. Aceasta este una din capcanele modului de calcul al pensiei de invaliditate. Unele din aceste capcane pot fi evitate iar aceasta nu putea fi evitata.
La primul calcul a fost acordat un stagiu potential dupa data de iesire la pensie pentru care se acorda un punctaj suplimentar annual in functie de gradul de invaliditate (0,40 puncte gr 3, 0,60 puncte pentru gr 2 si 0,75 puncte pentru gradul 3)
La modificarea gradului de invaliditate se acorda un stagiu potential mai mic cu perioada scursa de la iesirea la pensie de invaliditate si desi punctajul anual suplimentar creste cu gradul invaliditatii scazand stagiul potential scade punctajul total acordat suplimentar. Pe perioada cat se beneficiaza de pensie de invaliditate se calculeaza un punctaj luandu-se in calcul valoarea pensiei in loc de salariu. In cazul pensiilor mici (tocmai la acestea!!) punctajul rezultat la recalculare scade.
Aveti dreptul sa afirmati ca nu este logica o astfel de situatie dar nu avem cum sa va ajutam.
Va propunem totusi sa prezentati situatia dv pe site-ul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale la adresa http://www.mmuncii.ro/ro/proiecte-in-dezbatere-22-view.html , unde se afla in dezbatere publica pana in 05 02 2010 proiectul noii legi a pensiilor unitare, pentru a se evita o asemenea capcana in noua lege a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1