Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de Mioara Mitrea la data: 01/27/2010 11:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: Mioara Mitrea la data: 01/27/2010 11:27am
la pensie :
Pentru Mioara Mitrea
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 noiembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala (diminuata) cu o anicipare maxima de 5 ani fata de 01 noiembrie 2012, dupa varsta de 54 ani si 5 luni, adica dupa 01 noiembrie 2007 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 28 ani si 10 luni.
Deci va puteti pensiona anticipat partial de la 01 martie 2010 iar diminuarea va fi mica.
Daca amanati iesirea la pensie anticipata partiala dupa ce va fi adoptata noua lege unitara a pesiilor diminuarea pensiei va creste mult.
Multumesc din suflet, sunt bulversata si dumneavoastra ati reusit sa-mi intindeti o mana de ajutor.Pe 3 februarie expira preavizul prin desfiintarea postului,lucrez la o mare firma care se scutura sa ajute la intocmirea formalitatilor, deci ma zbat ca pestele pe uscat, noroc cu o tinara angajata care maine imi da adeverintele necesare, dar mi-a spus ca mai am de asteptat cu cartea de munca pana vine de la ITM,am obtinut si adeverinta cu sporuri de la institutul unde am lucrat inainte contra sumei de 500lei vechi, iar acum am aflat ca la una din firmele de la care am fost preluati nu e specificat gradul de munca?, e grav??, oh doamne...inca ceva pot depune dosarulla casa de pensii sect.6, fara cartea de munca in original(pana o incheie la ITM?)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1