Subiect "depunere dosar pensionare anticipata partial." Deschis de Maria Niculescu la data: 01/27/2010 11:54pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunere dosar pensionare anticipata partial.
Scris de: Maria Niculescu la data: 01/27/2010 11:54pm
Gen:f
Data nasterii:15.12.1954
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:studii superioare
Intrebare:In urma solicitarii mele, mi-a fost inchisa cartea de munca si a fost vizata si la ITM.Care este termenul legal in care se poate depune dosarul de pensionare anticipata la Casa de pensii, avand in vedere faptul ca am fost rugata sa mai stau o perioada la serviciu.Cum se face completarea cartii de munca deja inchise, cu perioada lucrata dupa depunerea acesteia, pana la iesirea deciziei de pensionare.
Va multumesc.
Re: depunere dosar pensionare anticipata partial.
Scris de: la pensie la data: 01/29/2010 2:41am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala aveati dreptul dupa 15 noiembrie 2009.
Dosarul de pensie trebuie depus imediat fara dovada incetarii activitatii, continuand activitatea pana la primirea deciziei de pensionare sau si dupa aceasta o perioada nexistand un termen de incetarea activitatii dupa primirea deciziei. La primirea deciziei de pensie anticipata partiala puteti inceta activitatea si cereti la angajator o dovada a incetarii activitatii pe care o depuneti la Casa de Pensii iar aceasta incepe plata pensiei din data depunerii dovezii.
La incetarea activitatii puteti cere angajatorului sa va completeze carnetul de munca inscriind perioada lucrata ulterior datei inchiderii acesteia, insa acest lucru are mai putina importanta deoarece Casa de Pensii inregistreaza in arhiva electronica CAS-ul platit si sumele pentru care s-a platit acesta iar la trecerea la pensie la limita de varsta acestea vor fi luate in calcul pensiei.
Re: depunere dosar pensionare anticipata partial.
Scris de: Jipa Nicoleta la data: 01/05/2011 8:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va rog frumos daca vreti sa-mi spuneti si mie cu cate zile inainte se depune dosarul de pensie ,si ce se trece in carnetul de munca daca nu mai avem voie sa completam cu 01.01.2011
Re: depunere dosar pensionare anticipata partial.
Scris de: la pensie la data: 01/10/2011 6:21am
Pentru Jipa Nicoleta
Conform art 103 alin (2) din legea unitara a pensiilor 263/2010 cererea de pensionare cu actele doveditoare privind dreptul la pensie se depune incepand cu data indeplinirii dreptului de pensie (nu inainte de aceasta data ).
Deoarece datele continute in carnetul de munca trebuiau transmise la Casa teritoriala de pensii nu credem ca mai are importanta cum se incheie carnetul de munca. Pentru modul de incheiere al acestuia va adresati Inspectoratului Teritorial de munca de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1