Subiect "diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a" Deschis de Lucica la data: 07/10/2024 9:55am
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Lucica la data: 07/10/2024 9:55am
Gen: F
Data nasterii: 10.1962
Stagiul de cotizare: 34,5 ani, 6 ani grupa a II-a, 5 ani facultate la zi
Alte date: sunt pensionata la limita de varsta din 02.2023
Intrebare: conform legii 360/2024 se vor recalcula toate pensiile, modificandu-se punctajele anterioare acordate pentru studii superioare (conform legii 263/2010 - 2.73 puncte - 5 ani facultate, iar dupa legea 360/2024 - 0.25 puncte x 5 ani facultate = 1.25 puncte) si grupa a II-a sau ramane punctajul total de pe ultima decizie de pensie la care se adauga punctele de stabilitate si acesta se va inmulti cu VPR-ul de 81 RON ? Va multumesc
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: GicaH la data: 07/10/2024 10:41am
Lucica :
Gen: F
Data nasterii: 10.1962
Stagiul de cotizare: 34,5 ani, 6 ani grupa a II-a, 5 ani facultate la zi
Alte date: sunt pensionata la limita de varsta din 02.2023
Intrebare: conform legii 360/2024 se vor recalcula toate pensiile, modificandu-se punctajele anterioare acordate pentru studii superioare (conform legii 263/2010 - 2.73 puncte - 5 ani facultate, iar dupa legea 360/2024 - 0.25 puncte x 5 ani facultate = 1.25 puncte) si grupa a II-a sau ramane punctajul total de pe ultima decizie de pensie la care se adauga punctele de stabilitate si acesta se va inmulti cu VPR-ul de 81 RON ? Va multumesc


Având studii superioare și mai ales la zi am pretenția să înțelegeți o lege, fie prin citire, fie prin afirmațiile celor responsabili, recte ministrul muncii și șeful CNPP.
Punctele calculate pe legile anterioare legii 360/2023 rămân intacte așa cum sunt menționate în
ultima decizie de pensionare, la care se adaugă eventualele puncte de stabilitate pentru stagiu contributiv de peste 25 de ani.
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Lucica la data: 07/10/2024 10:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

am intrebat acest lucru, nu pentru ca nu am citit legea sau nu am inteles-o, dar la unele dezbateri televizate pe aceasta tema, doamna ministru a dat raspunsuri diferite ! Am ales acest site pentru raspunsurile corecte date de cei care au realizat site-ul. Domnului Gica H. ii multumesc pentru raspunsul tendentios pe care l-a dat.
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Dan la data: 07/10/2024 11:54am
Lucica :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

am intrebat acest lucru, nu pentru ca nu am citit legea sau nu am inteles-o, dar la unele dezbateri televizate pe aceasta tema, doamna ministru a dat raspunsuri diferite ! Am ales acest site pentru raspunsurile corecte date de cei care au realizat site-ul. Domnului Gica H. ii multumesc pentru raspunsul tendentios pe care l-a dat.


Stimata doamna Lucica,
Dupa parerea mea nu trebuie sa luam "mot à mot" tot ce spun persoanele politice la TV, deoarece ei au si o obligatie "de imagine" fata de functia pe care o reprezinta, adica sa apara cit se poate de des la TV, nu neaparat de a da solutii sau clarificari asupra unuia sau altuia din articolele unei legi sau ordonante. Ceea ce trebuie dvs. sa verificati in noua decizie pe care o veti primi conform modelului publicat in MO PrI-a nr. 431/10.V.2024 sunt urmatoarele lucruri:
1. Fiind deja pensionara in plata, la pct A: TOTAL PUNCTE DE COTIZARE REALIZAT ( A1,A2,A3,A4) verificati daca acest total corespunde cu puctajul total realizat calculat pe ultima decizie.
2. Pentru 34,5 ani de stagiu contributiv, ar trebui sa aveti 5,81 puncte de stabilitate,pentru 9,5 ani peste 25 de ani lucrati.putin.Deci la punctul B din decizie trebuie sa verificati sa fie cel putin 9,5 ani, iar la pct C 5,81 .
Si ajungem la pct D care trebuie sa preia punctajul realizat de pe ultima decizie si sa adaugati cele 5,81 puncte de stabilitate.DACA LA PUNCTUL D AVETI INSCRIS O CIFRA MAI MICA DECIT SUMA DINTRE PUNCTAJUL REALIZAT IN ULTIMA DECIZIE + PCTE DE STABILITATE, VA SFATUIESC SA CONTESTATI NOUA DECIZIE IN 45 de zile.
Dupa cum vedeti, manierele diferite in care au fost calculate punctele asimilate (facultatea) si munca in gr. II-a de cele doua legi 263 si 360 NU VA MAI PRIVESTE PE DVS.
Este adevarat ca pentru cei care vor fi pensionati dupa 01.09.2024, aceste puncte asimilate vor fi injumatatite.
In concluzie ,in loc sa va uitati la TV , va sfatuiesc sa fiti foarte atenta la noua decizie pe care o veti primi
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Nea suca la data: 07/10/2024 12:00pm
Și totuși, la " mica recalculare" e posibil , cel puțin la nivel teoretic, ca punctajul total să scadă.
Punctajul aferent grupelor de muncă va fi păstrat cel acordat pe legea actuală 263/2010 sau se va recalcula după legea noua 360/2023 (50% , 25% sau 0,5 0,25 puncte)?
PS. Pentru facultate și armata, art.164 alin 2 reglementează păstrarea punctajului vechi ( raportat la sal. min pe economie).
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Nea suca la data: 07/10/2024 12:15pm
Scuze, rectific art.138 alin 2
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: GicaH la data: 07/10/2024 12:40pm
Nea suca :
Scuze, rectific art.138 alin 2


Eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
Jignit se poate simți cel ce zice că are studii superioare la zi, nu că mine la seral, dar cu stagiu că inginer 25 ani, dar nu poate citi o lege. Am adăugat și ministrul și șeful CNPP, pentru că au votat corect legea, cu toate că nici mie nu îmi sunt simpatici.
Scrie clar că toate punctele obținute pe o lege anterioară se păstrează.
Absolut toate, de ce trebuie tăiat firul de par în patru?
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: GicaH la data: 07/10/2024 12:45pm
Nea suca :
Scuze, rectific art.138 alin 2


Eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
Jignit se poate simți cel ce zice că are studii superioare la zi, nu că mine la seral, dar cu stagiu că inginer 25 ani, dar nu poate citi o lege. Am adăugat și ministrul și șeful CNPP, pentru că au votat corect legea, cu toate că nici mie nu îmi sunt simpatici.
Scrie clar că toate punctele obținute pe o lege anterioară se păstrează.
Absolut toate, de ce trebuie tăiat firul de par în patru?
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: GicaH la data: 07/10/2024 12:48pm
GicaH :
Nea suca :
Scuze, rectific art.138 alin 2


Eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
Jignit se poate simți cel ce zice că are studii superioare la zi, nu ca mine la seral, dar cu stagiu ca inginer 25 ani, dar nu poate citi o lege.
Am adăugat și ministrul și șeful CNPP, pentru că au citat corect legea, cu toate că nici mie nu îmi sunt simpatici.
Scrie clar că toate punctele obținute pe o lege anterioară se păstrează.
Absolut toate, de ce trebuie tăiat firul de par în patru?


Au apărut greșeli de ortografie din cauza tastaturii, pe care le-am corectat
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Petre la data: 07/10/2024 1:39pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Corect. Dar daca aduc adeverinte noi (anexa 6 din noua lege) cu salarii brute cum se face recalcularea? Cu legea veche sau cea noua?
Multumesc
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: GicaH la data: 07/10/2024 1:52pm
Petre :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Corect. Dar daca aduc adeverinte noi (anexa 6 din noua lege) cu salarii brute cum se face recalcularea? Cu legea veche sau cea noua?
Multumesc


Dacă le aduceți acum, vi se vor calcula pe legea 263/2023, iar dacă le duceți după 1 septembrie, după părerea mea, pe legea 360/2023.
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: GicaH la data: 07/10/2024 1:57pm
GicaH :
Petre :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Corect. Dar daca aduc adeverinte noi (anexa 6 din noua lege) cu salarii brute cum se face recalcularea? Cu legea veche sau cea noua?
Multumesc


Dacă le aduceți acum, vi se vor calcula pe legea 263/2010, iar dacă le duceți după 1 septembrie, după părerea mea, pe legea 360/2023.
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Petre la data: 07/10/2024 2:09pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Daca duc adeverintele pana la 1 septembrie pe legea veche nu se iau in considerare (se iau doar sporurile permanente). Daca le duc dupa 1 septembrie ce castig pe salarii brute (acord, prime diverse, ore suplimentare, etc.) pierd pe grupa I de munca, armata si facultate. Cred ca ar trebui sa-mi fac un calcul inaite.
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Petre la data: 07/10/2024 2:12pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Daca duc adeverintele pana la 1 septembrie pe legea veche nu se iau in considerare (se iau doar sporurile permanente). Daca le duc dupa 1 septembrie ce castig pe salarii brute (acord, prime diverse, ore suplimentare, etc.) pierd pe grupa I de munca, armata si facultate. Cred ca ar trebui sa-mi fac un calcul inaite.
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Doru la data: 07/10/2024 3:55pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Teoretic recalcularea pt sporuri acord etc se poate face oricând pt ca veniturile după 2001 șanț la casa de pensii.
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: la pensie la data: 07/11/2024 2:36am
Pentru doamna Lucica
Noi am conceput acest site pentru a veni in ajutorul celor care au nevoie de acesta, fara a face o selectie dupa diverse criterii.
Insa site-ul este disponibil si celor care nu au inteles aceasta.
Va sfatuim sa dati atentie raspunsul domnului Dan care a inteles scopul site-ului.

Pentru domnul Doru
A doua recalculare nu se poate face fara depunerea de adeverinte deoarece aceasra se face pentru veniturile castigate inainte de 01 aprilie 2001.

Pentru domnul Petre
Daca duceti inainte de 01 septembrie 2024 adeverinte cu veniturile castigate inainte de 01 aprilie 2001 acestea vor fi luate in calcul dupa aceasta data conform metodei de calcul a punctajelor lunare si anuale utilizate de legea actuala 263/2010 iar valoarea pensiei conform noii legi a pensiilor 360/2023. Drepturile suplimentare vor fi acordate incepand cu 01 septembrie 2024..
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: GicaH la data: 07/11/2024 2:38am
Petre :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Daca duc adeverintele pana la 1 septembrie pe legea veche nu se iau in considerare (se iau doar sporurile permanente). Daca le duc dupa 1 septembrie ce castig pe salarii brute (acord, prime diverse, ore suplimentare, etc.) pierd pe grupa I de munca, armata si facultate. Cred ca ar trebui sa-mi fac un calcul inaite.


Le duceți acum până la 1 septembrie și se vor lua în calcul după 1 septembrie cu punerea în plată cu data de 1 septembrie
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Biro la data: 07/11/2024 7:36am
la pensie :
Pentru doamna Lucica
Noi am conceput acest site pentru a veni in ajutorul celor care au nevoie de acesta, fara a face o selectie dupa diverse criterii.
Insa site-ul este disponibil si celor care nu au inteles aceasta.
Va sfatuim sa dati atentie raspunsul domnului Dan care a inteles scopul site-ului.

Pentru domnul Doru
A doua recalculare nu se poate face fara depunerea de adeverinte deoarece aceasra se face pentru veniturile castigate inainte de 01 aprilie 2001.

Pentru domnul Petre
Daca duceti inainte de 01 septembrie 2024 adeverinte cu veniturile castigate inainte de 01 aprilie 2001 acestea vor fi luate in calcul dupa aceasta data conform metodei de calcul a punctajelor lunare si anuale utilizate de legea actuala 263/2010 iar valoarea pensiei conform noii legi a pensiilor 360/2023. Drepturile suplimentare vor fi acordate incepand cu 01 septembrie 2024..

[Bună ziua
Înțeleg din răspunsul dat domnului Petre că dacă se depune DUPĂ 01.09.2024 adeverința cu veniturile câștigate înainte de 01.04.2001:
- acestea vor fi luate în calcul după metoda de calcul a punctajelor lunare și anuale utilizate de legea nr 360/2023
- perioada anilor de facultate urmată la zi va fi de asemenea calculată tot după legea 360 /2023 , deși facultatea a fost făcută înaintea perioadei pentru care se depune adeverința cu veniturile nepermanente pentru perioada anterioară datei de 1.04.2001.
Simpla depunere inainte sau dupa 1.09.2024 a adeverinței cu veniturile brute câștigate înainte de aprilie 2001 afectează în totalitate modul de calcul a pensiei după una sau cealaltă lege
Vă mulțumesc mult pentru tot!]
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: la pensie la data: 07/12/2024 1:29am
Pentru domnul Biro
Ati inteles gresit domnului Petre i-am spus ca la recalcularea pensiei dupa depunerea adeverintelor cu salariile brute din perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 :
- Punctajele lunare si anuale se vor calcula conform legii actuale a pensiilor 263/2010.
- Valoarea pensiei dupa aceasta recalculare se face conform noii legi a pensiilor 360/2023 adica numarul de puncte anuale se inmulteste cu Valoarea Punctului de Referinta, adica se inmulteste cu 81 lei.
Perioada facultatii nu intra in aceasta recalculare deoarece nu este mentionata in adeverinta.
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Biro la data: 07/12/2024 2:48am
la pensie :
Pentru domnul Biro
Ati inteles gresit domnului Petre i-am spus ca la recalcularea pensiei dupa depunerea adeverintelor cu salariile brute din perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 :
- Punctajele lunare si anuale se vor calcula conform legii actuale a pensiilor 263/2010.
- Valoarea pensiei dupa aceasta recalculare se face conform noii legi a pensiilor 360/2023 adica numarul de puncte anuale se inmulteste cu Valoarea Punctului de Referinta, adica se inmulteste cu 81 lei.
Perioada facultatii nu intra in aceasta recalculare deoarece nu este mentionata in adeverinta.

[Bună ziua.
Va multumesc mult pentru raspuns!
Intrebarea mea se referă la momentul depunerii adeverinței cu acele venituri nepermanente(mica recalculare). Dacă nu voi reuși să o depun până la 01.09.2024, ci ULTERIOR aceastei date, punctajele anuale și lunare după ce lege se vor calcula, conform legii 263/2010 sau a legii 360/2023?
Vă mulțumesc mult!
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: la pensie la data: 07/12/2024 5:27am
Conform art 155 din noua lege a pensiilor 360/2923 pensiile in plata la data intrarii in vigoare a acestei legi se recalculeaza timp de 6 luni dupa intrarea in vigoare a acesteia luandu-se in calcul adeverintele cu salariile brute realizate inainte de data de 01 aprilie 2001. Drepturile se acorda incepand cu data de intrare in vigoare a legii.
Deci dv pentru a beneficia de drepturile rezultate prin recalculare incepand cu 01 septembrie 2024 puteti depune adeverinta pentru aceasa recalculare inainte de intrarea in vigoare a acestei legi (1 septembrie 2024) sau 6 luni dupa aceasta data (01 martie 2025)
Daca depuneti adeverinta dupa 28 februarie 2025 se va face recalcularea, insa drepturile se vor acorda incepand cu data depunerii adeverintei.
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2