Subiect "diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a" Deschis de Lucica la data: 07/10/2024 9:55am
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2
diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Lucica la data: 07/10/2024 9:55am
Gen: F
Data nasterii: 10.1962
Stagiul de cotizare: 34,5 ani, 6 ani grupa a II-a, 5 ani facultate la zi
Alte date: sunt pensionata la limita de varsta din 02.2023
Intrebare: conform legii 360/2024 se vor recalcula toate pensiile, modificandu-se punctajele anterioare acordate pentru studii superioare (conform legii 263/2010 - 2.73 puncte - 5 ani facultate, iar dupa legea 360/2024 - 0.25 puncte x 5 ani facultate = 1.25 puncte) si grupa a II-a sau ramane punctajul total de pe ultima decizie de pensie la care se adauga punctele de stabilitate si acesta se va inmulti cu VPR-ul de 81 RON ? Va multumesc
dilema recalculare
Scris de: ionel la data: 07/14/2024 7:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Beleaaa,.!!?? La Casa de Pensii Olt au zis ca se calculeaza dupa L 360/2023,.si inainte si dupaaaa,.Intrebarea asta nu am auzit-o pusa pe nici un canal TV,.deci,.,!!?? daca se recalculeaza cu L 360/2023 dupa 01/09/2024,.Am rupt-o in fericire ,.Pensia sigur va iesi mai mica decat daca se calc. dupa L 263/2010,. Ce parere aveti,.?? Cu respect,.
Cred ca m-am Dumirit,.,ia cititi,.!!
Scris de: ionel la data: 07/14/2024 8:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am gasit undeva ,.Precizari la L360/2023 de la Casa de Pensii TIMIS,.Acolo cam scrie ,.caci cine a depus adeverintele cu toate veniturile conform hotararii Turcan din 2021,.Probabil ca si pentru cei care pot depune adeverintele pana pe 01/09/2024,.Se vor lua in CALCUL din OFICIU,.si se vor plati drepturile de la 01/09/2024,.ia fiti atenti ce smecherie,.cei care vor depune adeverintele dupa 01/09/2024,.vor trebui sa faca CERERE de Recalculare,.si se vor plati drepturile incepand cu luna urmatoare Depunerii CERERII,.ce ziceti de Faza asta,. Cu respect,.,
Daca gasiti Precizarile de l Casa pensii TIMIS
Scris de: ionel la data: 07/14/2024 9:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Apropo modul de calcul cu adeverintele cu veniturile complete,nu prea am inteles dupa care Lege se recalculeaza,.parca scrie ceva de calcul punctaj anual (lunar)si se imparte la numitorul 25,apoi se adauga la calcului cel recalculat inainte de 01/09/2024,. dar este mai greu de inteles caci te trimite de la un Art. la altul ,.de la un Alineat la altul ,.si te ameteste de tot ,.cine intelege mai bine acele PRECIZARI de la TIMIS (casa de pensii) s-ar putea sa clarifice MULTE nedumeriri,.apoi le puteti sintetiza si pentru Noi cei mai Neinitiati in ale LEGILOR,.Sper sa fii fost de ajutor cumva ,.Va multumesc pentru intelegere
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: Petre Cristin la data: 08/07/2024 12:34pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am obtinut si depus la Casa de Pensii adeverintele cu venituri brute confom anexei 6 din legea noua dupa ce mi s-a spus ca este prea devreme si trebuie sa le depun dupa 1 septembrie. Mi s-au luat documentele numai dupa ce am specificat ca cererea de recalculare este conform anexei nr. 16 din normele metodologice de aplicare a legii si in final mi s-a spus ca o sa mai trebuiasca sa mai fac o cerere dupa 1 septembrie! Nu am primit niciun raspuns referitor dupa ce lege se va face recalcularea (ridicare din umeri). Aceesi intrebare am pus pe site CNPP unde am cont si au trecut peste 3 saptamani fara niciun raspuns.
Re: diferente intre legi pentru punctaj studii susperioare si grupa a II-a
Scris de: la pensie la data: 08/08/2024 7:35am
Pentru Domnul Petre Cristin
Asa cum am raspuns celor care au pus aceasta intrebare la recalcularea pensiilor cu luarea in calcul a salariilor brute din perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 punctele anuale suplimentare vor fi calculate conform prevederilor legii actuale a pensiilor 263/2010 care apoi se va inmulti cu Valoarea punctului de referinta care in anul 2024 este de 81 lei.
Pagina curenta: 2 din 2 Mergi la pagina: 1 2