Subiect "Capcanele Legii pensiilor 19/2000" Deschis de lapensie la data: 03/16/2010 1:13pm
Pagina curenta: 2 din 17 Mergi la pagina: 1 2 3 4 ... 15 16 17
Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: lapensie la data: 03/16/2010 1:13pm
Pensionarea la limita de varsta beneficiind de reducerea varstei standard de pensionare.
Cuantumul pensiei la limita de varsta depinde de numarul de ani cotizati si de veniturile obtinute pe toata perioada de cotizare. Orice reducere a varstei de pensionare atrage dupa sine o micsorare a stagiului de cotizare posibil de realizat si daca aceasta reducere nu este asociata cu reducerea stagiului complet de cotizare aceasta duce la diminuarea cuantumului pensiei.

Aceste reduceri ale varstei de pensionare sunt benefice pentru asiguratii care nu mai sunt angajati sau nu mai pot continua lucrul din diverse motive si sunt mai putin indicate pentru asiguratii care sunt angajati si care pot continua sa lucreze iar daca se pensioneaza nu pot cumula pensia cu venituri rezultate din munca.

Aceste reduceri ale varstei de pensionare neinsotite de reducerea stagiului complet de cotizare sunt

-Reducerea pentru stagiu in grupele I si II de munca conform vechii legi a pensiilor 3 / 1997 daca acestea au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.

-Reducerea pentru stagiu in conditii deosebite conform legii pensiilor 19/2000.

-Reducerea varstei de pensionare pentru femei in cazul nasterii si cresterii pana la 10 ani a mai mult de 3 copii.

2.Pensionarea la pensie anticipata sau anticipata partiala.

Acelasi lucru de la punctual 1 se poate spune si in acest caz adica:

Uzarea de dreptul de a cere pensionarea la pensie anticipata sau anticipata partiala este indicat sa se faca de cei care nu lucreaza sau nu mai pot lucra iar in caz contrar petentii sa fie in cunostinta de cauza ca realizeaza un stagiu de cotizare mai mic (cu pana la 5 ani) si in consecinta cuantumul pensiei va fi mai mic.

3.Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta.

In anumite situatii trecera de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta se face cu reducerea cuantumului pensiei.

Aceasta se intampla daca pensia de invaliditate se obtine cand stagiul de cotizare este mai mic decat stagiul complet de cotizare.

Cauza este modul diferit de calcul al celor doua pensii.

Pensia de invaliditate se calculeaza asemanator pensiei la limita de varsta la calculul punctajului total dar diferit al calculului punctajului mediu al pensiei.

Punctajul mediu la pensia de invaliditate se calculeaza prin impartirea punctajului total la stagiul de cotizare pana la iesirea la pensie.

Punctajul mediu la pensia la limita de varsta se calculeaza prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare.

In acest caz daca stagiul de cotizare la iesirea la pensia de invaliditate a fost mai mic decat stagiul complet de cotizare iar punctajul total creste putin la pensia la limita de varsta aceasta va fi mai mica decat pensia de invaliditate si este o greseala sa se faca cerere de trecere fara sa se consemneze ca se opteaza pentru mentinerea pensiei de invaliditate.

Din pacate nu toti functionarii Caselor de Pensii avertizeaza pensionarii care cer trecerea la pensie la limita de varsta de la pensie de invaliditate de un asemenea risc.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 01/19/2009 3:38am
Pentru Cazangiu Luminita
Avantajul absolvirii cursurilor univeritare este dublu : ca stagiu si ca punctaj.
Ca punctaj avantajul consta in faptul ca la calculul punctajului pe perioada studiilor universitare este introdus in calcul salariul minim pe economie daca facultatea a fost urmata inainte de aprilie 2001.
Ca vechime durata studiilor universitare este considerata stagiu asimilat si se adauga la stagiu de cotizare pentru a deschide anumite drepturi care au conditie de stagiu. In cazul dv avantajul ca vechime al stagiului asimilat pentru cursuri universitare este minim sau inexistent. Astfel pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare pentru grupa de munca se pune conditia depasirii stagiului complet de cotizare de 30 ani. Ca stagiu dv aveti acum 27 ani si 5 luni lucrati plus 2 ani si 6 luni spor de vechime pentru 10 ani de gr II, rezultand un total de 29 ani si 11 luni. Dar cu 3 ani de stagiu asimilat pentru facultate insumati 32 ani si 11 luni . Este adevarat ca daca mai lucrati inca o luna realizati stagiul complet de cotizare si fara acest aport dar aceasta este situati dv. Pentru alti pensionari acest aport de vechime este folositor.
Trebuie sa precizam ca atat avantajul la calculul punctajului cat si a celui de vechime pentru cursuri universitare nu este luat in consideratie la pensile anticipata sau anticipata partiala. In cazul dv beneficiati numai de avantajul la punctaj la pensia la limita de varsta.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Stroe Vasile la data: 01/19/2009 1:53pm
Gen:masculin
Data nasterii:30 ianuarie 1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin cu amanunte:este vorba de grupa de munca si nu de incadrare.Va rog sa faceti estimarea in acest caz.Multumesc mult!
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 01/20/2009 8:55am
Pentru Stroe Vasile
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare rezultand un stagiu total de cotizare de 37 ani si 6 luni
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare avantajoase:
Varianta 1
Stagiul dv intre 16 si 18 ani in gr I aduce o reducere a varstei standard de pensionare cu 9 ani si 7 luni prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta in 30 iunie 2010. Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru stagiu dv in conditii speciale de 17 ani si 7 luni aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare la 58 ani si a stagiului complet la 28 ani si iesirea la pensie in 30 iunie 2013. In aceasta situatie puteti sa alegeti intre cele doua variante, intre varianta 1 prin care iesiti mai repede si varianta 2 care va asigura o pensie mai mare prin reducerea stagiului complet de cotizare.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: mociornita ioan la data: 01/27/2009 2:32am
Gen:masculin
Data nasterii:24 decembrie 1950
Stagiul de cotizare:36 ani,06luni si 13zile in 1 02 2009
Alte date:grupaI=6 ani 3luni si 14 zile;70%din gr I=4 ani si 6 luni;grupa II=9 ani 1luna si 19 zile.
Intrebare:cand pot iesi la pensie de limita de varsta? Va multumesc.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 01/28/2009 4:16am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 24 decembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceaste grupe au fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Stagiul de grI se ia in calcul cel efectiv lucrat adica 6ani si 3 luni plus 3 ani si 1 luna total 9ani si 4 luni.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni iar pentru cel de gr II de un spor de 2 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare rezultand un stagiu total de cotizare de 36 ani si 6 luni rezultand un total de 43 ani si 3 luni.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 3 variante de pensionare :
Varianta 1
Stagiul dv de gr I intre 8 si 10 ani aduce o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 10 luni prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta in 24 februarie 2011. Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011.
Varianta 2
Daca locurile dv de munca de gr I au fost echivalate cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006 sau ale legii 19/2000 pentru stagiu dv in conditii speciale intre 7 ani si 6 luni si 10 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 3 ani.
Stagiul de grupa II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 si pentru stagiul intre 8 si 10 ani de conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri aveti dreptul la o reducere a varstei standard de pensionrecu 4 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta in 2 iunie 2011.
Varianta 3
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 realizati un stagiu in conditii deosebite de 18 ani si 5 luni si pentru stagiu intre 18 si 20 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani , adica beneficiati de pensie la limita de varsta in 24 decembrie 2011 cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii conditie pe care o indepliniti.
Pentru a afla cum au fost echivalate locurile de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Mociornita Ioan la data: 01/29/2009 3:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va multumesc pentru raspunsul dat la intrebarea mea.acum cer o lamurire in legatura cu varianta 3:reducere 4 ani ,iesit la pensie in 24 decembrie 2011.cont de grupe se tine insa pana in 01 aprilie 2011.deci?ma incadrez sau nu.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 01/29/2009 10:36am
Pentru Mociornita Ion
Nu ati inteles corect raspunsul. Grupele I si II au existat pana in 1 aprilie 2001 conform legii vechi. Dupa aceasta data acestea au fost echivalate cu grupele din legea noua a pensiilor 19/2000 valabila dupa 1 aprilie 2001. Deci in varianta 3 se iese la pensie beneficiind de reducerea pentru grupa conditii deosebite care este conform legii actuale si deci va incadrati.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Mociornita Ioan la data: 01/30/2009 2:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!Va multumesc inca o data pentru lamurrile date si imi cer scuze pentru ca va deranjez mereu.doresc sa ma mai lamuresc cu o problema:in cazul variantei unu cu reducere de 4 ani si 10 luni daca pot beneficia de ea si daca cei 4 ani si 10 luni nu se scad din limita de varsta de la data cand am inaintat dosarul,respectiv august 2009?intreb acest lucru pentru ca pe siteul casei judetene de pensii prahova pe care il urmaresc cu mare atentie se da un raspuns in sensul acesta.va multumesc.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 02/01/2009 3:19pm
Pentru Mociornita Ion
Nu va intelegem intrebarea.
Reducerea de la varianta 1 nu poate fi cumulata cu alte reduceri.
Nu intelegem dupa datele prezentate de dv motivatia pentru care ati depus si s-a acceptat dosarul de pensie in august 2009.
Daca aveti raspunsul pe site-ul CJP Prahova considerati-o corecta si nu ne ceretii noua sa o analizam pentruca nu o cunoastem.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Mociornita Ioan la data: 02/02/2009 4:17am
la pensie :
Pentru Mociornita Ion
Nu va intelegem intrebarea.
Reducerea de la varianta 1 nu poate fi cumulata cu alte reduceri.
Nu intelegem dupa datele prezentate de dv motivatia pentru care ati depus si s-a acceptat dosarul de pensie in august 2009.
Daca aveti raspunsul pe site-ul CJP Prahova considerati-o corecta si nu ne ceretii noua sa o analizam pentruca nu o cunoastem.
Buna ziua!Imi cer scuze ca nu m am facut inteles.O precizare si o sa va explic pe inteles.Eu nu scriu la mai multe site-uri si compar raspunsurile{adica va verific pe dumneavoastra}ci pur si simplu am citit de pe site-ul respectiv un rasuns pe care l a dat CJP PH unui domn din Sebes.Iata intrebarea domnului si raspunsul respectiv:Va rog sa mi spuneti si mie cand pot iesi la pensie.Mam nascut in data de 19.01 1951.Am lucrat pana in prezent 37 anisi 9 luni din care 8 ani si 11 luni in grupa I la o tabacarie din sebes.RASPUNS:Intrucat sunteti nascut in luna ianuarie 1951,varsta dv standard de pensionare este de 65 de ani cu un stagiu complet de cotizare de 35 de ani.potrivit prevederilor art.167 indice 1 din Legea 19/2000 pentru activitate desfasurata in grupa I de munca puteti solicita inscrierea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la implinirea varstei de 58 de ani si10 luni,intrucat cei 8 ani si 11 luni lucrati in grupa I de munca va dau dreptulsa solicitati inscrierea la pensie cu cel mult 4 ani si 10 luniinaintea implinirii varstei de pensionare.VA PRECIZAM CA VARSTA STANDARD DE PENSIONARE DIN CARE SE FACE REDUCEREA ESTE CEA CORESPUNZATOARE ANULUI,RESPECTIV LUNII IN CARE SE DESCHIDE DREPTUL LA PENSI,PREVAZUTA IN ANEXA NR 3,IN CONDITIILE REALIZARII STAGIULUI COMPLET DE COTIZARE CORESPUNZATOR ANULUI,RESPECTIV LUNII IN CARE SE DESCHIDE DREPTUL LA PENSIEI,IAR VARSTA STANDARD DE PENSIONARE IN ACESTE CONDITII NU POATE FI MAI MICA DE 50 DE ANI.MENTIONAM CA IN TEMEIUL LEGII NR 250/19.07.2007,APLICAREA PREVEDERILOR ART.167 INDICE 1 DIN LEGEA 19/2000 A FOST PRELUNGITA PANA LA DATA DE 31.03 2011.PRIN URMARE FATA DE ACESTE DISPOZITII LEGALE,VA PRECIZAM CA PUTETI SOLICITA,IN CONDITIILE PREVAZUTE MAI SUS,INSCRIEREA LA PENSIE PENTRU LIMITA DE VARSTA CU REDUCEREA VARSTEI STANDARD DE PENSIONARE LA IMPLINIREA VARSTEI DE 58 DE ANI SI 10 LUNI,DAR NU MAI TARZIU DE 31.03.2011. Acum,aplicand acest raspuns pe situatia mea care este aproximativ la fel{cu un usor avantaj EU}reiese ca ma pot pensiona anul acesta in luna august.Va multumesc pentru intelegere si va doresc numai bine.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 02/05/2009 4:05am
Pentru Mociornita Ioan
Domnule Mociornita nu mai putem continua un astfel de dialog deoarece dv aveti cunostinte minime privind legislatia pensiilor si interpretati eronat, in favoarea dv, anumite prevederi si ne cereti noua sa va dam dreptate.
Repetam, raspunsul nostru a tinut cont de prevederile art 167^1 alin (4) scrisa de dv cu majuscule in ultimul mesaj.
Deschiderea dreptului la pensie conform acestui articol nu este la data cand depuneti dosarul de pensie asa cum interpretati dv.
In cazul dv si al tuturor care au stagiul complet de 35 ani si stagiul de cotizare de 35 ani sau mai mare conform anexei 3 la legea 19/2000, este luna decembrie 2014 cand varsta de pensionare este 65 ani. Deci la dv reducerea se face din varsta de 65 ani.
Daca nu sunteti multumit de raspunsul nostru nu ne suparam daca va adresati si altora si alegeti raspunsul corect. Dorinta noastra este sa va ajutam nu sa va dezavantajam.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: nadia petcov la data: 02/16/2009 2:59pm
Gen:femininData nasterii:01.10.1955
Stagiul de cotizare:17 ani,cotizati anterior de invalidate
Alte date:persoana handicap doi,accentuat,cu certificat medical
Doresc sa aflu ce suma de bani ar trebui sa dau pt inca trei ani care imi lipsesc pt a ma pensiona?
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 02/17/2009 9:28am
Pentru Nadia Petcov
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varsteistandard de pensionare, in 01 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Plata contributiei pentru completarea stagiului se face prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa de Pensii. Insa noi consideram ca dv nu o puteti face din doua motive.
1. Acesta se incheie numai in anumite conditii adica o pot face numai cei care nu lucreaza si nu beneficiaza de prestatii de asigurari sociale.
2. Dv nu aveti nevoie de un stagiu asimilat pe care il obtineti si pe perioada pensiei de invaliditate ci de stagiu de cotizare in conditii de handicap.
Deasemeni consideram ca la trecerea de la pensia de invaliditate la cea la limita de varsta trebuie sa cereti ajutorul cuiva care poate sa va calculeze pensia la limita de varsta pentru a vedea daca aceasta este mai mica decat cea de invaliditate, caz in care pentru a nu pierde trebuie sa optati pentru mentinerea pensiei de invaliditate.
Noi nu avem elementele necesare sa facem un astfel de calcul iar daca nu gasiti pe altcineva si doriti sa va ajutam ne comunicati pentru a va transmite ce date trebuie sa ne furnizati.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Vranceanu C la data: 02/18/2009 5:42pm
Gen:M
Data nasterii:10 martie 1951
Stagiul de cotizare: 34 ani si 6 luni din care 6 luni armata
Alte date:studii universitare 5 ani cursuri de zi intre 1969 si 1974
Intrebare:daca pot iesi la pensie inainte de a implini 65 de ani si in ce conditii. va multumesc
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 02/19/2009 10:21am
Pentru Vranceanu C
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 10 martie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca stagiul asimilat pentru studiile universitare nu a fost inclus in stagiul de cotizare acesta se adauga la acesta si stagiul de cotizare devine 39 ani si 6 luni.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica dupa 10 martie 2011 daca stagiul de cotizare este peste 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza, fata de pensia la limita de varsta, cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: Bogos Aurel la data: 02/23/2009 9:24am
Gen:Masculin
Data nasterii:14 ianuarie 1959
Stagiul de cotizare:in grupa 1: 20 de ani;8 ani in grupa II
Alte date:
Intrebare: daca pot si cand pot iesi la pensie la cerere?
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: angela gavrilescu la data: 02/23/2009 1:18pm
Gen: feminin
Data nasterii: 03.10.1956
Stagiul de cotizare: 33 ani si 4 luni
Alte date:11 ani si o luna grupa a II-a
Intrebare: cand pot beneficia de pensionare anticipata ?
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: radu sabina la data: 02/24/2009 5:54am
Gen:f
Data nasterii:17 10 1951
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:sunt pensionata grad 3 din 1998
Intrebare:stiu ca voi iesi la pensie in 2010 luna septembrie acum am pensia de boala de 710 ron deci pensia pentru limita de varsta va fi mai mica sau mai mare . Multumesc
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 02/24/2009 6:26am
Pentru Bogos Aurel
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 14 ianuarie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000. Avand in vedere aceste credem ca ati comis o eroare deoarece la varsta dv nu puteati sa aveti ambele stagii de gr I si II inainte de aprilie 2001. Noi presupunem ca numai cel de gr I a fost lucrat inainte de 1 aprilie 2001 iar cel care spuneti de gr II presupunem ca l-ati lucrati dupa 1 aprilie 2001 in grupa conditii deosebite si asa va facem calculele . Daca am gresit reveniti cu precizari.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 10 ani care se adauga la stagiul de cotizare insumand un stagiu total de cotizare de 38 ani.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 3 variante de pensionare :
Varianta 1
Stagiul dv de gr I de 20 ani aduce o reducere a varstei standard de pensionare cu 12 ani prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta in 14 ianuarie 2012 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiu de cotizare de peste 35 ani. Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011. Astfel daca nu se prelungeste valabilitatea acestuia nu puteti beneficia de prevederile lui.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru stagiu dv in conditii speciale de 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani.
Pentru stagiul de 8 ani in conditii deosebite lucrati dupa aprilie 2001 beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 1 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri ale varstei de pensionare rezulta un total de 9 ani si 6 luni, care va da dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta din 14 iulie 2014.

Varianta 3
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 si cumulat cu cei 8 ani in conditii deosebite lucrati dupa aprilie 2001 cumulati un stagiu total de 28 ani in aceasta grupa pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta in 14 iulie 2017 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiu de cotizare de peste 35 ani .
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Pensie anticipata sau anticipata partiala puteti cere la varsta de 60 ani cu o anticipare de 5 ani adica in 14 ianuarie 2019 si deoarece aceasta anticipare nu se poate cumula cu reducerile de la cele 3 variante nu este avantajos sa alegeti aceste pensii.
Re: Capcanele Legii pensiilor 19/2000
Scris de: la pensie la data: 02/24/2009 6:42am
Pentru Angela Gavrilescu
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, din 03 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiu de 11 ani de gr II primiti un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si cumulati un stagiu de cotizare de 36 ani si 1 luni si depasiti cu 6 ani stagiul complet de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite intre 10 si 12 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani conform careea puteti iesi la pensie la limita de varsta din 03 octombrie 2014, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 55 ani cu o anticipare de 5 ani adica in 03 octombrie 2011 indeplinind si conditia de vechime de peste 30 ani la data pensionarii anticipate.
Reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca nu poate fi cumulata cu anticiparea pentru pensie anticipata.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea de 2 ani a varstei de pensionare nu se calculeaza diminuarea pensiei.
Pagina curenta: 2 din 17 Mergi la pagina: 1 2 3 4 ... 15 16 17